16 marca – Światowy Dzień Snu. Dowiedz się, jak ważna jest jakość snu!

16 marca 2018 - Światowy Dzień Snu

Polacy śpią za mało – alarmują naukowcy. Dorosły człowiek, by być zdrowym i sprawnie działać przez cały dzień musi być wyspany. Wg opublikowanych niedawno danych na temat snu wynika, że aż 45% ludzi na świecie cierpi z powodu  zaburzeń snu. A Polacy? Wyniki badań są alarmujące. W pewnych okresach nawet co drugi mieszkaniec naszego kraju ma problemy ze snem.

Bezsenność znajduje się na samej górze listy chorób cywilizacyjnych. To już problem globalny. Chociaż sen jest podstawową fizjologiczną potrzebą człowieka, to dla wielu dobre wysypianie się jest luksusem. Polacy nie są w tej dziedzinie wyjątkowi i także śpią coraz mniej, a jakość snu jest coraz gorsza.

Aplikacja służąca zwalczaniu koszmarów sennych pokazuje, że ponad połowa Polaków śpi mniej niż niezbędne 7 godzin na dobę. Najczęstszą dolegliwością jest problem z zasypianiem, nocne budzenie się i kłopoty ze wstawaniem rano. Wyniki pokazują, że w środku tygodnia śpimy najmniej, najdłużej natomiast pozostajemy w łóżku w niedzielę.

Brak snu to bardzo poważny problem. Wiedzą o tym wszyscy, którzy tego doświadczają na co dzień, a właściwie co noc. Niedobory snu  prowadzą do wielu chorób: nowotworu, otyłości, zaniżonego nastroju, chronicznego zdenerwowania i braku koncentracji.

Sen, obok prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej, jest absolutnie podstawową potrzebą człowieka. To w trakcie snu regenerujemy organizm po całym dniu pracy. Resetujemy nasz mózg, by mógł dobrze funkcjonować. Naprawiamy mięśnie i budujemy układ odpornościowy.

W zależności od indywidualnych potrzeb, osoba dorosła powinna spać od 7 do 9 godzin na dobę. Ale nie tylko o liczbę godzin chodzi. Bardzo ważna jest jakość snu – by nie był przerywany i zawierał wszystkie cztery fazy: zasypianie, sen płytki, sen głęboki i czwartą fazę, w której występują marzenia senne.

Hasłem Światowego Dnia Snu 2018 jest funkcjonowanie ludzkiego zegara biologicznego. To skomplikowany mechanizm, zapisany w naszych genach i kierujący czynnościami życiowymi. Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki zaburzenia snu, nie wolno ich lekceważyć i od razu należy szukać pomocy. W przeciwnym razie może dojść do poważnych schorzeń, włącznie ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka.

Comments

comments

Add Comment