Artroza – choroba zwyrodnieniowa stawów. Przepis na Mieszankę Szwajcarską.

żywokost na artrozę

Postępująca artroza to naturalna konsekwencja zużywania się układu stawowego człowieka. Dotyka ona nie tylko ludzi w starszym wieku, ale coraz częściej zupełnie młode osoby. Choroba charakteryzuje się tym, że jest przewlekła. Jeśli nic nie robimy, choroba systematycznie postępuje.

Najczęściej atakuje te stawy, które w ciągu życia są najbardziej obciążone, czyli stawy kolanowe. Ale artroza niszczy także stawy rąk i stóp, odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa, staw biodrowy. Chrząstka stawowa jest elastyczną, delikatną tkanką. Tworzy powierzchnię tam, gdzie stykają się kości i chroni je przed nadmiernym ścieraniem. Kiedy chrząstka stawowa staje się coraz słabsza, zaczynamy odczuwać coraz większość sztywność w stawach i mieć kłopoty z poruszaniem się bez bólu. Oprócz przybywających nam lat, na stan naszych stawów ogromny wpływ mają  również zbędne kilogramy, którymi je codziennie obciążamy. I to nam uświadamia, jak ważna jest prawidłowa waga naszego ciała. Nie rujnujmy naszych stawów dodatkowym ciężarem.

Jaki jest najlepszy środek na zahamowanie postępującej artrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawów?

Na artrozę, czyli chorobę zwyrodnieniową stawów bardzo skuteczna jest Mieszanka Szwajcarska, sporządzona na bazie korzenia żywokostu.

Żywokost to roślina występująca u nas na terenie całego kraju, więc nie ma problemu z jej dostaniem. Do Mieszanki Szwajcarskiej wykorzystujemy korzeń, który ma charakterystyczny czarno-fioletowy kolor. Jego długość może sięgać 30 cm. Czynnikiem wspomagającym chore stawy jest występujący w nim śluz. Jest go w korzeniu żywokostu aż 10 – 15%. Śluz ten działa korzystnie nie tylko na bolące stawy, ale także ma dobry wpływ na błony śluzowe żołądka i jelit. Leczy mikrokrwawienia oraz wrzody.

UWAGA: ze względu na zawartość alkaloidów w korzeniu żywokostu, napar z Mieszanki Szwajcarskiej nie może być stosowany długotrwale.   

Szwajcarska mieszanka – wywar zalecany przy artrozie

Składniki

2 dkg korzenia żywokostu  
2 łyżki posiekanej pokrzywy  
1 łyżeczka czarciego pazura  
2 łyżeczki kory wierzby
2 łyżeczki mniszka lekarskiego

Przygotowanie 

Wszystkie przygotowane zioła wymieszać.
2 łyżeczki mieszanki wsypać do większej filiżanki lub kubka
Zalać wrzątkiem i pozostawić na 10 minut pod przykryciem

Żeby zahamować rozwój artrozy i niszczenie stawów zaleca się pić 2 – 3 filiżanki naparu codziennie. Do smaku można dodać 1 łyżeczkę miodu.

Jeśli znasz kogoś, kto też chętnie by się o tym dowiedział, udostępnij artykuł na Fb.

Comments

comments

loading...