Chodzisz szybko? Masz mniejsze zagrożenie śmiercią z powodu choroby serca

 

Brytyjscy naukowcy w badaniu na dużej grupie pacjentów, bo aż na 420 tys., dowiedli, że osoby, których chód jest żwawy są aż ponad dwa razy mniejsze prawdopodobieństwo śmierci w wyniku chorób serca.

szybki chódBadania przeprowadzono na Uniwersytecie w Leicester w Wielkiej Brytanii. Zaobserwowano, że  osoby, które wolno się poruszają, są zagrożone śmiercią w wyniku choroby serca, np. na skutek udaru.

 

Spacer i w ogóle chodzenie jest najbardziej dostępną formą sportu. Szybki krok podczas spaceru może być swoistym codziennym treningiem wzmacniającym nasze serce. Taki ruch pomaga utrzymać dobre zdrowie, a także dba o naszą wagę i sprawność mięśni. Sprężystość chodzenia jest  wskazówką o stopniu zagrożenia chorobami i zgonu z powodów kardiologicznych. Wiarygodność badań podnosi fakt, że przebadano prawie pół miliona osób i pacjenci monitorowani byli aż przez 6 lat. W badaniu uczestniczyły zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Oprócz prędkości chodzenia wzięto pod uwagę także wagę badanych, styl życia i sposób odżywiania się. Co zaskakujące, osoby o niższej wadze, ale poruszające się wolno, stanowiły grupę najbardziej narażoną na śmierć z powodu chorób serca. Badacze tłumaczą to następująco: szybkość chodzenia ukazuje ogólny stan naszego zdrowia i chęć do podejmowania wysiłku fizycznego. Osoby słabe, unikające aktywności fizycznej, są najbardziej narażone na zgon z powodów kardiologicznych. Pamiętajmy zatem, że spowolniony chód może być pierwszym sygnałem choroby serca.   

    

Podziel się swoją wiedzą ze znajomymi – udostępnij teraz ten post na swoim Facebooku

facebook like

Comments

comments

loading...