Lekarze pod wrażeniem! Cytryniec chiński owocem długowieczności.

Cytryniec Chiński to jedno z najważniejszych ziół w chińskiej medycynie tradycyjnej. Jego owoce w postaci czerwonych jagód już od pierwszych dynastii były cenione dzięki zdolności do przedłużania zdrowego i młodego wyglądu.

Chińczycy uważają, że w ciągu 100 dni spożywania pod różna postacią tej rośliny, krew zostaje kompletnie oczyszczona i przywrócony zostaje młodzieńczy wygląd i ostrość widzenia. Wszystko to dzięki specyficznemu wpływowi suszonych na słońcu owoców znanych także pod nazwą WU Wei Zi, co po chińsku znaczy „pięć smaków”. Faktycznie, smak tych drobnych czerwonych jagód przechodzi od słodkiego, przez słoną, kwaśną, gorzką i na końcu pikantną. Mają unikalny odtruwający wpływ na nasz organizm i szybko regenerują wątrobę.

Owoce cytryńca chińskiego zawierają w dużych ilościach witaminę E, schizandrynę –  substancję wzmacniającą, żelazo, miedź, tytan, mangan, cynk, magnez, fosfor oraz potas. Są to prawie wszystkie najważniejsze pierwiastki niezbędne nam do zachowania zdrowia i młodego wyglądu.

Owoce cytryńca chińskiego mogą być spożywane na surowo lub przetworzone na susz, sok, napary i nalewki. Również liście, nasiona i kora tej rośliny mają lecznicze działanie. Smak suszonych liści zalanych wrzątkiem przypomina zieloną herbatę z cytryną. Regularne picie takiej herbaty wywiera bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, gdyż wzmaga energię życiową i poprawia koncentrację, a to podnosi samopoczucie.

Herbata z suszonych jagód cytryńca ma wspaniały, aromatyczny smak. Można ją zalać w termosie, by na długo pozostawała gorąca, jeśli taką wolimy. Smakowita jest także na zimno.  Oto przepis:

  1. 3 łyżeczki jagód wsypać do kubka i zalać wrzątkiem. Przykryć spodeczkiem i pozostawić na 10 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do wypicia.

Można też przygotować herbatkę wg starej chińskiej metody:

  1. 3 łyżki stołowe jagód lub suszu cytryńca chińskiego wsypać do gotującej się wody (0,5 l) i pozostawić na 5 minut ciągle lekko gotując pod przykryciem. Odlać wywar. Jagody można użyć ponownie do przygotowania następnej herbatki, gdyż nie gubią szybko smaku i koloru. 

 

Regularne picie tak przygotowanej herbatki z jagód cytryńca wywiera pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, ostrość widzenia i sprawność myślenia.

 

Comments

comments

loading...