Sok grejpfrutowy a leki – niebezpieczne połączenie

 

Coraz częściej możemy usłyszeć o niebezpiecznej interakcji soku grejpfrutowego z niektórymi lekami. Każdy, kto regularnie bierze medykamenty powinien o tej zależności wiedzieć jak najwięcej. Sok z grejpfruta może aż 15 – krotnie zwiększyć lub osłabić działanie zażywanego leku. Pierwsi podjęli się badań nad tym zagadnieniem Amerykanie. Już w latach 80. pewien tamtejszy lekarz zauważył, że sok grejpfrutowy spowodował u jego pacjenta kilkakrotne podwyższenie poziomu zażytego  farmaceutyku. Czy grejpfrut z lekami to połączenie szkodliwe?

grejpfrut a leki

Stanowiło to olbrzymie zagrożenie dla chorego. Dalsze badania wykazały, że sok grejpfrutowy zawiera substancję, która ma ogromny wpływ na wchłanianie się leku w organizmie osoby biorącej lekarstwa. Dotyczyło to między innymi leku obniżającego cholesterol. Wywoływały to furanokumaryny zawarte w tych cytrusach. To przez nie dochodzi do zaniku enzymu, który jest konieczny do metabolizowania leków w organizmie. Zaledwie jedna szklanka soku grejpfrutowego powoduje obniżenie enzymu aż o 50%.

grejpfrut a leki

Najbardziej groźne jest wypicie soku na 2 godziny przed zażyciem leku, gdyż wtedy furanokumaryny z grejpfruta wykazują największą aktywność i oddziaływanie na wchłanianie się leku w organizmie. Lekarze wprawdzie zalecają picie soku grejpfrutowego, ale dopiero po 4 godzinach od zażycia leku. Ostrzeżenie o niełączeniu soku z niektórymi lekami możemy przeczytać na ulotce dołączanej do każdego farmaceutyku. Zdarzyły się przypadki śmiertelne, kiedy pacjenci zlekceważyli takie ostrzeżenie.

Jeśli chcesz jeszcze więcej schudnąć, powtórz kurację po 14 dniach

facebook like

źródło: thehealthguide.org

Comments

comments

loading...