Lekarze ostrzegają! Akrylamid zawarty w kawie i innych produktach spożywczych jest rakotwórczy.

Akrylamid to bezwonna substancja, która powstaje w czasie obróbki żywności w dość wysokich temperaturach. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. W kawie proces wydzielania akrylamidu następuje w czasie palenia ziaren. Jest to szkodliwy dla człowieka związek chemiczny. Według ekspertów spożywanie akrylamidu zwiększa ryzyko powstawania nowotworów. 

palone ziarna kawy

Akrylamid przeznaczony jest głównie do produkcji tworzyw sztucznych, farb i lakierów. Niestety, znajduje się także w produktach spożywczych, które zjadamy na co dzień: paluszkach, chipsach, frytkach, pieczywie i smażonym mięsie.

Już w 2002 roku szwedzcy naukowcy informowali o szkodliwości akrylamidu, który powstaje w czasie, kiedy coś smażymy, pieczemy lub grillujemy. W wielu badaniach naukowcy potwierdzili, że akrylamid działa na organizm człowieka rakotwórczo.

Prasa medyczna donosi o największym stężeniu akrylamidu w:

  • pieczywie chrupkim
  • różnego rodzaju ciastkach
  • frytkach
  • chipsach ziemniaczanych
  • płatkach śniadaniowych
  • chlebie

Akrylamid do organizmu człowieka przedostaje się głównie przez przewód pokarmowy, ale także przez skórę i układ oddechowy. Najnowsze badania mówią wprost o bezpośredniej zależności pomiędzy stężeniem akrylamidu w organizmie a występowaniem raka piersi u kobiet. Długotrwałe narażanie człowieka na działanie akrylamidu powoduje uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Skutkiem jest mrowienie stóp i rąk, osłabienie, drętwienie kończyn, drgawki.

Zrób klik w Wybieram Zdrowie i bądź na bieżąco z ważnymi informacjami. 

Comments

comments

loading...