Osteoporoza – podstępna choroba. Zrób to, a nigdy nie zachorujesz

Osteoporoza pojawia się wtedy, gdy w naszych kościach pojawiają się mikroskopijne dziurki i osłabione kości łatwo ulegają złamaniom. Zaczynają także boleć, a w części szyjno – piersiowej kręgosłupa pojawiają wyraźne zniekształcenia.

Statystyki pokazują, że dotyczy to głównie kobiet w wieku 50+. Osteoporoza rozwija się latami nie dając z początku żadnych oznak i jest przez nas niezauważalna. Zazwyczaj do pierwszego silniejszego bólu lub złamania kości.

Główną przyczyną osteoporozy jest:

  1. brak aktywności
  2. nierównowaga hormonalna
  3. długotrwałe przyjmowanie niektórych leków
  4. niski poziom witaminy D
  5. przedłużający się stres
  6. niedobory składników odżywczych w diecie

Dla tych, których osteoporoza już sięgnęła dobrą wiadomością może być to, że są naturalne, wysoce skuteczne metody leczenia, które powodują zagęszczenie tkanki kostnej i usuwają stany zapalne w kościach.

Dieta w osteoporozie powinna zawierać:

  1. kefir, jogurt, ser zawierający dużo wapnia i magnezu, witaminę K, fosfor oraz niezbędną do budowy mocnych kości witaminę D.
  2. ryby – osteoporoza łączy się z chronicznym stanem zapalnym. Kwasy omega – 3 zawarte w rybach pomagają usuwać ogniska zapalne w kościach.
  3. Morskie wodorosty: nori, kombu, wakame – to tylko niektóre, łatwo dostępne na naszym rynku. Wprowadź je do diety ze względu na bogactwo minerałów niezbędnych do budowy zdrowych kości. Można kupić w aptece lub zamówić przez internet.
  4. Rośliny strączkowe – kości, by były silne i zdrowe, potrzebują witaminy K i wapnia. Rośliny strączkowe: bob, fasola, groch, soczewica dostarczają tych składników. Ponadto zaopatrują nas w węglowodany, błonnik, który przyspiesza trawienie i usprawnia przewód pokarmowy, co jest bardzo ważne dla osób dbających o ładną sylwetkę.
  5. Produkty odkwaszające –osteoporoza jest ściśle powiązana z zakwaszonym organizmem. Dlatego należy jeść dużo odkwaszających owoców i warzyw (np. marchewkę, jarmuż, brukselkę, seler, brokuły).

Pamiętajmy, by nie dopuścić do rozwoju osteoporozy. Lepiej zapobiegać niż później leczyć. W naszej diecie nie może zabraknąć magnezu i nieodłącznego z nim wapnia, witaminy D3, która warunkuje absorpcję wapnia do kości oraz witaminy K2 (znajdziemy ją np. w botwince, szparagach, kapuście, szpinaku, awokado)  także niezbędnej do budowy silnych kości.  

Podziel się swoją wiedzą ze znajomymi – udostępnij teraz ten post na swoim Facebooku

Comments

comments

Add Comment