Lekarze potwierdzają: oto dwa najlepsze składniki na panujące upały

Plastry arbuza na białym tleW upały, poza wodą, ważne jest by sięgać po soki, owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Szczególnie cenny jest sok pomidorowy i arbuz, ponieważ uzupełnią minerały, które w czasie upałów najszybciej tracimy, a mianowicie potas, wapń, magnez i żelazo.

Zgodnie z zaleceniami dietetyków, osoba dorosła powinna dostarczać do organizmu około 2 – 2,5 litra płynów dziennie. Jednak latem, kiedy temperatury są wysokie, zwiększa się tempo ubytku płynów w organizmie. Wraz z płynami tracimy cenne dla zdrowia mikro i makroelementy. W konsekwencji prowadzi to do groźnego zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

W czasie trwania upałów bardzo ważne jest nawadnianie organizmu, ale nie możemy zapominać o produktach bogatych w substancje odżywcze, a szczególnie w mikro i makroelementy. Ma to ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, gdyż w gorące dni jemy dużo mniej, a tym samym dostarczamy do organizmu znacznie mniej substancji odżywczych. Dlatego poza wodą, nie wolno zapominać o innych produktach. Należy często sięgać po soki owocowe i warzywne, świeże owoce, których jest pod dostatkiem, oraz warzywa i produkty pełnoziarniste. Uzupełnią one szybko tracony potas, sód, wapń, magnez, błonnik, fosfor, żelazo i mangan. Substancje te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zapobiegają powikłaniom w wyniku odwodnienia.

Latem, w czasie upałów, należy zjadać co najmniej 400 g warzyw i owoców. To jest minimum zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Szczególnie cenny w tym okresie będzie arbuz, który aż w 92% składa się z wody i ma niską wartość energetyczną: około 30 kcal na 100 gramów. Dodatkowo zawiera potas, wapń, magnez, żelazo i sód. Podobny wpływ na organizm mają gruszki i melony. W okresie letnim jemy „lżej”, więc zadbajmy, by zjadać dużo sałatek. Wzbogacajmy je jednak pełnoziarnistym makaronem, kawałkami sera, awokado lub kawałkami mięsa. Będą bardziej pożywne i dłużej będziemy czuć się najedzeni.

Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że szklanka soku – 200 ml – może zastąpić jedną porcję warzyw lub owoców. Jednak w upalne dni warto po soki sięgać częściej. Doskonale uzupełniają płyny w organizmie. Na dodatek dostarczają wiele substancji mineralnych, w tym bardzo ważny potas, który umożliwia utrzymać równowagę sodowo-potasową oraz ogólną równowagę elektrolitów w naszym organizmie. Sok to również smakowita, letnia przekąska. Samodzielnie zrobiony jest naturalny, nie zawiera żadnych substancji konserwujących i barwników. Nie ma w nim także cukru. 

Jednym z najlepszych źródeł cennych składników odżywczych jest sok pomidorowy. Jest w nim potas, magnez, fosfor, witamina C, witamina B6, beta-karoten, witamina E oraz witamina K. Jest bardzo bogaty w błonnik, który świetnie zaspokaja głód. Nie wszyscy wiemy, że likopen zawarty w soku pomidorowym po obróbce termicznej jest przez nas lepiej przyswajany niż ten pochodzący z surowych pomidorów. Jeśli będziemy pić 1 lub 2 szklanki soku pomidorowego w ciągu dnia to nawyk ten znacząco pomoże w prawidłowym działaniu naszego układu mięśniowego i nerwowego. Dzięki temu również utrzymamy prawidłowe ciśnienie krwi.

Comments

comments

loading...