Szok! Rakotwórczy E250 w sklepowych wędlinach

 

Jeśli czytamy etykiety na kupowanej wędlinie to w spisie różnych składników widnieje złowieszcze E250. Co pod tym symbolem się kryje? Otóż jest to rakotwórczy azotyn sodu – nieorganiczny związek chemiczny wykorzystywany  w przemyśle do wytwarzania barwników. Niestety, nie tylko przemysł chemiczny wykorzystuje tę substancję. W procesie produkcji wędlin używa się go jako środka konserwującego, nadającego np. szynce różowy kolor.

czaszka azotyn sodu

Azotyn sodu, czyli E250 w połączeniu z sokami trawiennymi w żołądku tworzy rakotwórcze nitrozoaminy. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem ostrzega przed spożywaniem pokarmów do produkcji których używa się azotynu sodu, czyli groźnego E250.

azotyn sodu

A już absolutnie nie można podawać takiej żywności małym dzieciom, chodzi tu na przykład o ulubione przez maluchy parówki, także te występujące w hot dogach. Azotyn sodu oznaczony jako E250 zawarty w wędlinach, peklowanym mięsie, wędzonkach i konserwach mięsnych utrudnia transportowanie przez krew tlenu do komórek organizmu. To zaś może wywoływać mdłości, bóle i zawroty głowy, wymioty. Jest rakotwórczy.

azotyn sodu

E250 to związek chemiczny, który w przemyśle, oprócz produkcji barwników,  wykorzystywany jest  do wytwarzania środków przeciw korozji, a w rolnictwie do produkcji nawozów. E250 w wędlinach łatwo się wchłania w jelitach. W zetknięciu z sokami żołądkowymi i po połączeniu z białkiem tworzy nitrozoaminy. Spożywany regularnie prowadzi do różnych postaci raka.            

Dlatego radzimy:  Uważniej czytajcie etykiety na produktach, które kupujecie. Gdy zauważycie nazwę E250 w żadnym wypadku nie należy kupować produktów z takim oznaczeniem w składzie

Podziel się swoją wiedzą ze znajomymi – udostępnij teraz ten post na swoim Facebooku

 facebook like

Comments

comments

Add Comment