Masz wybór! Nie musisz zjadać tej chemicznej substancji w żółtym serze!

Ser żółty to bogate źródło wapnia. Jest pyszny i ma bardzo wielu zwolenników. Trudno z niego zrezygnować na śniadanie lub w smacznej kanapce zjadanej w pracy, szkole czy podróży.

azotan potasu

Istotne jednak, by z całej masy gatunków serów wybierać rozsądnie. I tu ważna jest wiedza o produktach spożywczych. Pozwoli nam na dokonanie właściwego wyboru. Kupować będziemy tylko te składające się z naturalnych składników. Unikać zaś tych  z chemicznymi dodatkami konserwującymi. Jeśli zwracasz uwagę na etykiety, zauważyłaś zapewne, że niektóre w swoim składzie zawierają azotan potasu. Jest to substancja chemiczna, którą niektórzy producenci używają do konserwacji sera żółtego. Jest to bezbarwna lub biała substancja chemiczna wykorzystywana głównie do produkcji nawozów sztucznych.

Azotan potasu zmieszany z cukrem to główny składnik materiałów pirotechnicznych. Świadomie na pewno nigdy byś takiej substancji nie zjadła i nie podała swoim najbliższym, a w szczególności małym dzieciom. Prawdopodobnie dotychczas wiele razy spożyłaś azotan potasu wraz w kupionym serem żółtym. Teraz, dzięki tej wiedzy, łatwiej dokonasz wyboru żółtego sera bez szkodliwej dla zdrowia chemicznej domieszki w postaci azotanu potasu. Możesz wybierać żółte sery składające się tylko z mleka, soli i prozdrowotnych bakterii kwasu mlekowego. Im mniej składników w serze, tym lepiej.  Omijaj sery, które zawierają substancję konserwującą pod nazwą azotan potasu.

Dlaczego azotan potasu jest taki szkodliwy?

–        uszkadza czerwony barwnik krwi

–        upośledza transportowanie tlenu do tkanek organizmu

–        utlenia żelazo wchodzące w skład hemoglobiny

–        może wywoływać mdłości, wymioty i migrenę

–        bardzo szkodliwy dla małych dzieci

–        wykorzystywany w produkcji nawozów sztucznych

–        łatwo wchłania się w przewodzie pokarmowym i zaburza jego funkcjonowanie

–        zmienia mikroflorę jelit

–        uszkadza funkcjonowanie tarczycy

–        może powodować zatrucia

Nie daj się się otruć, nie kupuj serów z azotanem potasu. Pamiętaj, że zdrowie masz tylko jedno…

Comments

comments

Add Comment