Musisz to zrobić, jeśli Twoje dziąsła krwawią

Krwawienie dziąseł jest pierwszym sygnałem, że coś w naszej jamie ustnej dzieje się źle. Właściwa higiena i prawidłowe odżywianie to podstawa ich zdrowia. Jeśli masz problem, zastosuj poniżej opisane sposoby poprawy ich kondycji.

1. Zimny kompres

Nałóż zimny kompres na twarz w miejscu dziąseł. To szybkie rozwiązanie, aby prawie natychmiast powstrzymać krwawienie.

2.Zmień szczoteczkę i sposób mycia zębów

Krwawienie z dziąseł bardzo często spowodowane jest przez twardą szczoteczkę i zbyt energiczne mycie. Takie czyszczenie zębów powoduje podrażnienia dziąseł i odsłania szyjki zębowe.  

3.Używaj szczoteczki o średniej twardości

Szczoteczka o średniej twardości dokładnie oczyści zęby i przestrzenie między zębowe, a ponadto delikatnie wymasuje dziąsła nie uszkadzając ich.

4.Pomyśl o elektrycznej szczoteczce do zębów

Szczoteczka elektryczna pomaga bardzo dokładnie wyczyścić zęby. Jest też delikatniejsza dla zębów i dziąseł.

5.Używaj nici dentystycznych

Zaopatrz się w nici dentystyczne i czyść codziennie, przynajmniej raz wieczorem, przestrzenie pomiędzy zębami. Najlepiej jednak robić to po każdym posiłku. Pamiętaj, żeby wykonywać tę czynność delikatnie i nie poranić dziąseł.

6.Unikaj płynów do płukania zębów z  zawartością alkoholu

Nie używaj płynu zrobionego na bazie alkoholu, który wysusza śluzówkę i powoduje podrażnienia dziąseł. Możesz samodzielnie sporządzić odświeżający i zdrowy dla zębów i dziąseł płyn do płukania. W tym celu rozpuść 2 łyżeczki soli morskiej w 1 szklance wody. Płucz zęby i dziąsła przynajmniej raz dziennie przed snem.     

7.Odżywiaj się prawidłowo

Niedobory witamin i minerałów w organizmie powodują kruchość naczyń krwionośnych i krwawienia z dziąseł nawet przy najmniejszym dotyku. Zadbaj, aby w twojej diecie nie zabrakło witamin i minerałów niezbędnych dla zachowania zdrowych dziąseł i zębów. Jedz jak najwięcej papryki, kapusty, brokułów, szpinaku, jagód oraz owoców cytrusowych. Zawierają dużo wapnia i witaminy C.

8.Rzuć palenie

Palenie papierosów jest wprost zabójcze dla dziąseł i zębów. Jeśli palisz, jesteś wielokrotnie bardziej narażony na stany zapalne jamy ustnej i choroby dziąseł niż osoby niepalące.

9.Unikaj słodzonych napojów, które wywołują zapalenie dziąseł i próchnicę zębów

Odrzuć wszelkie tzw. przegryzki, szczególnie po wieczornym umyciu zębów.

10.Kontroluj zęby u dentysty co 6 – 7 miesięcy

Jeśli będziesz prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, prawidłowo używać szczoteczki do zębów  i właściwie się odżywiać, nigdy nie doznasz problemów z dziąsłami i zębami. Promienny, śnieżnobiały uśmiech będzie twoją najlepszą wizytówką.

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment