Jak zwalczyć nadciśnienie tętnicze? To pytanie zadaje sobie 9,5 mln dorosłych Polaków, czyli co trzecia osoba. Cierpią oni na poważne schorzenie układu krążenia krwi. Stale mają podwyższone ciśnienie, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie i bezpośrednio zagraża ich życiu. Coraz większą grupę nadciśnieniowców stanowi młodzież. Aż 9% siedemnastolatków ma nadciśnienie.
Przyczyny wystąpienia nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze o charakterze pierwotnym trudno jest leczyć, gdyż nie jest zazwyczaj znana przyczyna jego występowania. Inaczej jest z nadciśnieniem wtórnym. Ten rodzaj nadciśnienia najczęściej rozwija się w wyniku chorób. Gdy niedomagają nerki, a także gruczoły dokrewne takie jak tarczyca, nadnercza, trzustka, jajniki i jądra, wówczas pierwszym z objawów może być nadciśnienie tętnicze.
O nadciśnieniu tętniczym zaczynamy mówić, gdy przekracza wartość 140/90. Prowadzi do niego także przewlekły stres, bezdech senny, niektóre leki oraz substancje toksyczne, np. narkotyki i metale ciężkie. Nadciśnienie tętnicze pojawia się także na skutek sztywności tętnic, cukrzycy, otyłości i życia bez ruchu.
Jak zwalczyć nadciśnienie tętnicze?
Wiek XXI przyniósł z sobą zwrot ku naturze jeśli chodzi o leczenie wielu chorób. Już nie biegniemy od razu po leki do apteki, ale szukamy naturalnych rozwiązań wykorzystywanych przez wieki i stosujemy chętnie to, co ofiaruje nam mądra natura.
Niektóre warzywa bardzo dobrze radzą sobie w walce z nadciśnieniem tętniczym i potrafią na stałe je wyregulować. Wymagana jest jedynie cierpliwość i czas potrzebny do zadziałania leczniczej mocy rośliny. A warto, gdyż to jest lekarstwo, które nie pozostawia negatywnych skutków ubocznych i nie rujnuje zdrowia innych narządów organizmu.
Seler na nadciśnienie tętnicze
Jak zwalczyć nadciśnienie tętnicze? Już tysiące lat temu przekonano się o leczniczym działaniu selera na układ krwionośny człowieka. Seler to synonim zdrowego serca i uregulowanego ciśnienia. Jest bogaty w potas i witaminę K, które są podstawą dobrej pracy układu krwionośnego. Ciekawostką jest to, że potas neutralizuje negatywne skutki spożywania soli, obniża ciśnienie tętnicze i zmniejsza ryzyko udaru.
Drugi cenny składnik selera, a mianowicie witamina K, zapobiega odkładaniu się wapnia w żyłach. Naczynia krwionośne przestają być sztywne, twarde i zwężone, co jest bezpośrednią przyczyną nadciśnienia tętniczego.
Kolejnym wyjątkowo cennym składnikiem selera jest witamina C, która bardzo pozytywnie wpływa na stan układu krwionośnego. Nie dopuszcza bowiem do gromadzenia się tłuszczu we krwi. Aby skutecznie walczyć z nadciśnieniem tętniczym musimy dbać także o prawidłową wagę. Seler to składnik smacznej i pożywnej zupy, która reguluje ciśnienie oraz powoduje systematyczne chudnięcie bez uczucia głodu i wyrzeczeń.
Zupa z selera, która obniża nadciśnienie tętnicze – kliknij w przepis
Przydatny był post? Podziel się!