Kłopoty ze zdrowiem spowodowane niedostatkiem tej ważnej witaminy


Witamina B12 jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest niezbędna dla prawidłowego metabolizmu. Jej niedobory powodują wiele chorób, między innymi choroby neurologiczne. Ważne jest, żeby dostrzec odpowiednio wcześnie symptomy niedoborów witaminy B12.

Oto niektóre z nich:

Zawroty głowy

Częste zawroty głowy w czasie wchodzenia i schodzenia po schodach oraz podczas wstawania z łóżka lub podnoszenia się z krzesła.   

Roztargnienie

Trudności z zapamiętywaniem i koncentracją. Wiele starszych osób podejrzewa u siebie chorobę Alzheimera  lub demencję, a może to być po prostu niedobór witaminy B12.

Słabość mięśni

Problemy z dźwiganiem nawet niewielkiego ciężaru to znak, że komórki mięśni nie są dobrze dotlenione, a dzieje się tak w wyniku niedostatków witaminy B12 w organizmie.

Blada skóra

Częste pocenie się i bladość cery o żółtym odcieniu to częsta oznaka niedoboru witaminy B12.

Mrowienie i drętwienie kończyn

Przyczyną jest niedotlenienie komórek nerwowych, wywołane niedostatkiem witaminy B12.

Ciągłe zmęczenie

Ciągłe zmęczenie pomimo wysypiania się i odpowiedniego odpoczynku może świadczyć o tym, że witamina B12 w organizmie występuje w niewystarczających ilościach.

Problemy ze wzrokiem

Długotrwałe niedobory witaminy B12 powodują problemy z prawidłowym widzeniem

JAK TEMU ZARADZIĆ?

Aby zapobiegać niedoborom witaminy B12, należy spożywać produkty z jej bogatą zawartością, a są to między innymi: wołowina, kurza wątróbka, indyk, polędwica wołowa, jagnięcina, łosoś, śledzie, makrela, sardynki, tuńczyk, jogurt naturalny, surowe mleko.  

Przydał się post? Podziel się! 

Comments

comments

Add Comment