Stany zapalne żołądka występują wówczas, gdy dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej, czyli warstwy wewnętrznej ścianki żołądka. Dolegliwość występuje dosyć często, gdyż wywoływana jest przez bakterię Helicobacter pylori, którą zakażonych jest prawie 80% dorosłych Polaków.
Niektóre zapalenia żołądka powstają na skutek przyjmowania różnych leków. Jeśli chodzi o dzieci, stany zapalne żołądka występują u około 30% z nich. Jest to bardzo duży odsetek i nie można tego stanu bagatelizować.
Stany zapalne żołądka mogą objawiać się bólem w nadbrzuszu, krwistymi wymiotami i smolistymi stolcami. W takim przypadku niezbędna jest lekkostrawna dieta, a to oznacza, że wykluczamy potrawy tłuste, smażone i pieczone.
W zasadzie jest to dieta, jak każdego zdrowego człowieka tylko nieco inaczej przygotowywana. Wszystkie posiłki powinny być łatwo przyswajalne i trawione bez żadnych kłopotów ze strony żołądka. Dieta lekkostrawna musi dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych. Należy jednak unikać ostrych przypraw, dużej ilości błonnika i potraw wzdymających.
W diecie osób u których występują stany zapalne żołądka zaleca się:
- Delikatne warzywa i owoce obrane ze skórki
- Potrawy gotowane
- Potrawy miksowane
- Białe pieczywo
- Oleje: słonecznikowy, kukurydziany, oliwę z oliwek
- Masło
- Śmietanę
- Zupy bez zasmażek
- Jajka
- Zioła: pietruszkę, zielony koperek, majeranek, melisę
- Wykluczone jest spożywanie alkoholu
- Nie należy używać ostrych przypraw: octu, pieprzu, musztardy, ketchupu, gorczycy, kminku, ziela angielskiego.
- Spożywanie 4-5 mniejszych posiłków dziennie
- Regularne pory posiłków
Polub nas na Facebooku, otrzymywać więcej ciekawych informacji o zdrowiu!