Uważaj na ziemniaki, które mają zielone zabarwienie na skórce!

Ziemniaki to nasz narodowy przysmak. Niewiele jest osób, które ich nie lubią. Pyszne są zarówno te z wody, jak i gotowane na parze, doprawiane masłem i ziołami. Smakują nam w zupie, sałatce i na drugie danie. Pod warunkiem, że nie pojawiło się zielone zabarwienie na ziemniaku.
Ziemniaki to bogactwo witamin i minerałów. Jest w nich potas, wapń, magnez. Sporo witaminy C, ale także D, K, B oraz skrobi. Żeby tych zdrowotnych właściwości jak najmniej ubywało w czasie gotowania, należy wrzucić ziemniaki nie do zimnej, ale gorącej wody.  
Najwięcej związków odżywczych ziemniaki zachowują, gdy są gotowane w skórce. Dobrze wiedzieć, że ziemniaki starte np. na pyzy czy smakowite placki ziemniaczane, tracą całkowicie witaminę C. Po prostu ścieranie ziemniaków utlenia witaminę C.
 
Żeby ziemniaki nas odżywiały, a nie truły, trzeba zwrócić uwagę na to, czy  były dobrze przechowywane i są dobre do spożycia. Zielone zabarwienie na ziemniaku jest znakiem jego szkodliwości dla zdrowia. 
Jeśli dostrzeżesz zielone zabarwienie na ziemniaku, powinien on być natychmiast odrzucony, gdyż nie nadaje się do spożycia. Zielone zabarwienie na ziemniaku świadczy o złym jego przechowywaniu i uaktywnieniu się trującej solaniny. Solanina to ostry związek chemiczny, który jest rakotwórczy. Jego spożycie może wywołać zatrucie pokarmowe, podrażnienie żołądka i ból głowy. Może być przyczyną rozwinięcia się nowotworu. 
Pamietajmy! Zielone zabarwienie na ziemniaku to znak, że jest trujący i nie nadaje się do zjedzenia. Od razu wyrzuć go do kosza!
Przydatny był artykuł? Udostępnij proszę na Facebooku!

Comments

comments

Add Comment