Olej lniany – jakie choroby pomaga leczyć?

Olej lniany zyskuje coraz większe uznanie w żywieniu oraz w kosmetyce. Już Hipokrates, uznawany za ojca medycyny, zalecał stosowanie go w przypadku niektórych chorób i jako sposób na zdrowie. Także współcześnie jest wysoko ceniony za szczególnie dużą zawartość kwasów omega-3.

Dlaczego warto spożywać olej lniany?

W diecie większości z nas dominują tłuszcze zwierzęce i nadmiar kwasów omega-6, dlatego tak ważne jest spożywanie oleju lnianego i zawartych w nim w dużych ilościach kwasów nienasyconych omega-3. Ich niedobór prowadzi do pojawienia się chorób układu krążenia, otyłości, nowotworów i cukrzycy. Proporcja kwasów omega-6 do omega-3 powinna wynosić 4:1 i ten stosunek ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Spośród innych olejów roślinnych olej lniany wyróżnia największa zawartość kwasów omega-3 w stosunku do omega-6 i dlatego jest dla nas tak zdrowy.

Kwasy omega-3 w oleju lnianym – ich znaczenie w leczeniu wielu chorób

Kwasy omega-3 zawarte z oleju lnianego pełnią ważną funkcję w rozwoju mózgu i utrzymaniu dobrego wzroku. Jeśli jest ich w organizmie za mało dochodzi także do zaburzeń w układzie nerwowym i opóźnienia w rozwoju u dzieci. Łagodzą stany zapalne w organizmie, regulują krążenie krwi i wspomagają leczenie chorób układu nerwowego.

Olej lniany dzięki dużej zawartości kwasów omega-3 wspomaga leczenie nowotworu piersi, gdyż powoduje śmierć komórek rakowych. Redukuje także stężenie trójglicerydów w osoczu krwi i ciśnienie krwi, znacznie obniża poziom tzw. złego cholesterolu. Spożywając olej lniany zapobiegniemy zakrzepom i chronimy się przed chorobą niedokrwienną serca. Ponadto olej ten hamuje wytwarzanie nadmiaru kwasu arachidonowego, który jest przyczyną przewlekłego zapalenia jelit. Pomaga także zlikwidować zaparcia.

Olej lniany – wpływ na skórę i witalność

Nie da się przecenić wpływu oleju lnianego nie tylko na nasze zdrowie, ale także na wygląd. Cieszy się on  dużą zawartością witaminy E, która odmładza skórę i tkanki, a także przeciwdziała bezpłodności. Jeśli spożywamy olej lniany, zwiększamy jednocześnie produkcję kolagenu w organizmie, pozbywamy się trądziku, a skóra nabiera elastyczności i gładkości.  Podczas odchudzania olej ten pomoże zrzucić zbędne kilogramy i zmniejszyć stany zapalne w organizmie.

Regeneracja włosów olejem lnianym

Nie sposób pominąć właściwości kosmetycznych omawianego oleju. Praktyka pokazała, że 3 – miesięczna kuracja włosów z zastosowaniem oleju lnianego zdecydowanie poprawia ich wygląd oraz strukturę. Regularnie olejowane włosy stają się nabłyszczone, nawilżone, zaczynają szybciej rosnąć i jest ich coraz więcej.

UWAGA! Olej lniany to bardzo delikatny produkt i ważny jest sposób przechowywania go. Trzeba go chronić przed słońcem, a po otwarciu trzymać w lodówce szczelnie zamknięty. Nie należy tego oleju podgrzewać, gdyż starci właściwości. Jest on prawdziwym skarbem natury dla naszego organizmu.   

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment