Przeciwzapalny i wykrztuśny syrop z kwiatów czarnego bzu

 

Syrop wykrztuśny z kwiatów czarnego bzu wykonuje się łatwo i szybko. Dodatkowo potrzeba tylko kilku dni i syrop jest gotowy do spożycia. Zapach lata po otwarciu butelki za każdym razem przypomini najmilsze chwile. 
Jeśli mieszkasz w Austrii lub przebywałeś tam trochę czasu, pewnie wiesz, że taki syrop znajduje się dosłownie w każdym domu. Butelka syropu wykrztuśnego z czarnego bzu jest zawsze na podorędziu. 
 
Syrop z czarnego bzu można wykorzystać nie tylko wtedy, gdy mamy kaszel. Znakomicie smakuje z naleśnikami oraz użyty do wypieku aromatycznego ciasta. 
 
Syrop wykrztuśny z kwiatów czarnego bzu
Składniki:

– 30 baldachów kwiatów czarnego bzu
– skórka i sok z 3 cytryn
– 1 litr wody
–  1 szklanka cukru 
 
Przygotowanie:
1. Obierz skórkę z cytryn przy pomocy obieraczki do ziemniaków. Postaraj się odciąć skórkę bez białego albedo, gdyż jest dosyć gorzkie.
2. Wodę z cukrem doprowadź do wrzenia i gotuj, aż cukier całkowicie się rozpuści. 
Odstaw z ognia.
3. Do syropu dodaj skórkę i sok z cytryn.
4. Z kwiatów usuń wszelkie zanieczyszczenia, w tym listki i szypułki. Tak oczyszczone główki kwiatów wsyp do syropu.  
5. Wszystko przelej do szklanego słoika, zakręć i pozostaw na całą noc w chłodnym i ciemnym miejscu.
6. Następnego dnia odcedź kwiaty i skórki cytryn z syropu, a następnie podgrzej go. Gotuj syrop przez kilka minut. Potem przelej go do wyparzonych butelek. Zanim je szczelnie zakręcisz, wytrzyj dokładnie krawędzie szyjek. 
 
Syrop wykrztuśny – stosowanie 
W razie przeziębienia lub grypy zalecane jest picie maksymalnie 3-4 łyżeczek syropu dziennie. Syrop wykrztuśny z kwiatów czarnego bzu ma silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Ma także silne właściwości wykrztuśne. Z tego powodu nie należy pić go przed snem. 
Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment