Ból biodra – pokonaj go z pomocą tej prostej metody

Ból bioder to powszechna dolegliwość. Nie jest prawdą, że dokucza tylko osobom starszym, ponieważ może dotyczyć każdego, starszego i młodszego, kobiety i mężczyzn. Pojawienie się pierwszych dolegliwości w obrębie stawu biodrowego powinno być znakiem ostrzegawczym, którego nie można lekceważyć.

Ograniczenie ruchu w stawie biodrowym nie jest związane tylko ze starzeniem się organizmu. Dokucza sportowcom uprawiającym np. piłkę nożną, gimnastykę, łyżwiarstwo i inne aktywności nadwyrężające dolne partie ciała.

Ból zazwyczaj zaczyna się w pachwinie i biodrze po wysiłku. Później towarzyszy nam już stale i może doprowadzić na skutek choroby zwyrodnieniowej do całkowitej sztywności bioder. Następnie dochodzi ból kręgosłupa, co powoduje dodatkowe cierpienie.

Nie dopuść, by trzeba było poddać się operacji wstawienia endoprotezy. Wcześniej zadbaj o zdrowie i elastyczność stawu biodrowego. Zatroszcz się o naturalną regenerację chrząstki stawowej.

ból bioder-2

Oto lista produktów odbudowujących i odżywczych dla stawów:

  1. Galaretki z nóżek wieprzowych
  2. Galaretki owocowe
  3. Przyprawy: kurkuma, imbir  
  4. Ryby w galarecie
  5. Golonka
  6. Podroby
  7. Owoce bogate w witaminę C – czarna porzeczka, kiwi, cytryny, pomarańcze, truskawki  
  8. Warzywa bogate w witaminę C – natka pietruszki, kwaszona kapusta, czerwona  i zielona papryka, brukselka, kalafior, szpinak, ziemniaki, pomidory
  9. Tłuste ryby (łosoś, dorsz, tuńczyk), kurze jaja i wątróbka wołowa bogate w witaminę D3
  10. Żółte sery

Przepis na pasztet ze składników odbudowujących stawy 

pasztet z wątróbki i żołądków

Pasztet z wątróbki i żołądków

Składniki

0,5 kg wątróbki drobiowej 
0,5 kg żołądków drobiowych 
2 średnie marchewki 
2 cebule 
3 jajka 
2 łyżki kaszy jaglanej  
3 listki laurowe  
5 ziarenek czarnego pieprzu 
4 ziarenka jałowca 

sól, pieprz, majeranek, papryka ostra, tymianek, szczypta kardamonu i gałki muszkatołowej
olej do smażenia i posmarowania formy do pieczenia

Sposób przygotowania

Umytą i oczyszczoną wątróbkę oraz żołądki wrzuć do garnka. Dodaj obraną i startą na tarce o grubych oczkach marchewkę. Zalej wodą, dodaj liście laurowe, ziarenka pieprzu, jałowca i gotuj przez 25 minut.

Obierz cebulę i zeszklij na oleju.

Odcedź przez sito ugotowaną  wątróbkę z żołądkami i marchewką. Wywar pozostaw, będzie jeszcze potrzebny. Połącz ugotowane mięso z cebulą i zmiel w maszynce do mielenia. Do powstałej masy dodaj jajka, kaszę jaglaną i trochę wywaru, aby powstała jednolita konsystencja. Dopraw do smaku przygotowanymi przyprawami.

Wyłóż formę papierem do pieczenia. Posmaruj olejem i przełóż do niej całą masę. Pasztet pieczemy przez 1 godzinę w piekarniku nagrzanym do 180 st.
Życzymy smacznego i zdrowych stawów biodrowych!

Podziel się przepisem. Udostępnij proszę teraz ten post na Facebooku!

Comments

comments

Add Comment