Sproszkowane kurki na pasożyty

Czy martwisz się o pasożyty w swoim organizmie? Ci nieproszeni goście mogą powodować liczne problemy zdrowotne — od tych pozornie niegroźnych do tych naprawdę poważnych.

Jak w tym zakresie możemy lepiej zadbać o swoje zdrowie? Skąd możemy mieć pewność, że nie jesteśmy zakażeni? Chociaż „profilaktyczne” odrobaczanie za pomocą środków farmakologicznych nie jest zalecane, na szczęście znamy naturalną metodę, która pozwoli Ci wyeliminować zakażenie pasożytnicze.

Mało tego, ten sam sposób może pomóc nam zmniejszyć ryzyko zatruć pokarmowych i ograniczyć choroby infekcyjne. Zaciekawiony? Przekonaj się, jak wartości odżywcze kurek mogą zwalczać pasożyty. Jak możesz wykorzystać te małe i tak popularne grzyby do poprawy swojego zdrowia, w naturalny i bezpieczny sposób.

Kurki na pasożyty — o czym musisz wiedzieć?

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad stosowaniem sproszkowanych kurek w celu walki z pasożytami, odpowiedz sobie na pytanie — czym właściwie są zakażenia pasożytnicze?

O zakażeniu pasożytniczym możemy mówić, gdy pasożyt wnika do organizmu gospodarza i zaczyna się tam rozwijać lub rozmnażać — najczęściej w układzie pokarmowym. Pasożyty mogą dostawać się do ciała na wiele sposobów, najczęściej przez zanieczyszczoną wodę, żywność, kontakt z zakażoną glebą lub przez przenoszenie przez zwierzęta, a ich obecność może powodować szereg nieprzyjemnych objawów — bóle brzucha, biegunki, zmęczenie czy zwiększone ryzyko innych chorób. [1]

Pasożyty w organizmie człowieka, aby przeżyć, wykorzystują jego zasoby — składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne. W efekcie prowadzi to do osłabienia zdrowia i zaburzeń funkcjonowania. W niektórych przypadkach obecność pasożytów manifestuje się także w postaci silnej reakcji układu immunologicznego — np. widocznej wysypki czy alergii. [2]

Kiedy wiesz, że możesz być narażony na zakażenie, warto wprowadzić działania profilaktyczne — w tym przypadku warto wspomóc się kurkami — czym charakteryzuje się ten grzyb?

Sprawdź także: Dwa najlepsze składniki przeciwko odwodnieniu

Suszone kurkiwłaściwości lecznicze oraz zastosowanie

Kurka to inaczej pieprznik jadalny. Jest jednym z bardziej charakterystycznych i znanych grzybów. Rośnie w wielu lasach Europy, a każdy, kto chociaż raz był na grzybach, dobrze wie, że w Polsce również ich nie brakuje. Zwróć jednak uwagę, że w lasach naszego kraju można znaleźć także gatunek grzyba, który swoim wyglądem przypomina młode kurki — to  lisówka pomarańczowa. Jednak  spożywana w dużych ilościach może powodować zatrucie (z uwagi na zawartość arabitolu).

Kurki z łatwością kupisz w sklepach — świeże, suszone, mrożone, sproszkowane, a nawet w formie ekstraktów. Czy wiesz, że kurka nigdy nie jest robaczywa? To wyjątkowe zjawisko wśród grzybów, które pośrednio jest związane z jej korzystnymi właściwościami.

Te charakterystyczne grzyby wyróżniają wypukłe kapelusze w złoto-żółtym kolorze, które swoim kształtem przypominają odgięte parasolki. Mięsiste, lekko chrupiące struktury i ich smak, który ma delikatny, pieprzny akcent sprawiają, że są chętnie wybierane jako wzbogacenie walorów smakowych mięsnych i makaronowych dań oraz zup i sosów.

Wartość odżywcza kurek jest imponująca — są to niskokaloryczne grzyby, które równocześnie dostarczają wiele ważnych składników odżywczych. Są one źródłem białka, mają niską zawartość tłuszczów i są bogate w witaminy i mineraływitaminę C, witaminę D, niacynę, tiaminę, witaminę B5, żelazo, potas, magnez, fosfor, wapń, a nawet chlor. [3] To prawdziwy, naturalny kompleks witamin i minerałów.   

Kurki zawierają także ważne składniki, które wspomagają układ odpornościowy, układ krwionośny i przyczyniają się do ogólnego stanu zdrowia — wystarczy zjeść grzyba w ilości 100 gramów (to zaledwie garść), aby dostarczyć 1 mg fitosteroli.

Kurki mają naprawdę wiele do zaoferowania i warto wykorzystywać je nie tylko do przyrządzania potraw, ale także w celach leczniczych. Spośród wszystkich wartości odżywczych szczególnie interesujące są te, które odpowiadają za właściwości kurek w kontekście leczenia zakażeń pasożytniczych. W tej kategorii możemy wyróżnić dwie substancje: kwas trametonolinowy i hitinmannozę.

  • Kwas trametonolinowy ma właściwości przeciwinfekcyjne i antyzapalne, co może być szczególnie pomocne w zwalczaniu pasożytów, drożdży oraz bakterii, które mogą współistnieć z infekcjami pasożytniczymi. [4]
  • Hitinmannoza wspiera układ trawienny, pomagając w eliminacji toksyn i niechcianych gości z przewodu pokarmowego. Sugeruje się, że związek ten ma zdolność wnikania w jajeczka pasożytów, uwrażliwiając je na sok żołądkowy i jelitowy. Jest także niezwykle przydatna w procesie odzyskiwania zdrowia po zakażeniu pasożytniczym. [5] W przypadku zakażenia, hitinmannoza paraliżuje układ nerwowy pasożyta, a w efekcie tak sparaliżowany pasożyt jest szybko wydalany z organizmu.  

Właściwości kurek sprawiają, że grzyby te mogą cieszyć nie tylko swoim smakiem, ale także swoim działaniem. Należy pamiętać, że ten cenny żółto-złoty dar lasu już w medycynie ludowej był wykorzystywany jako produkt, który cieszył swoim smakiem, ale także wspierał swoim działaniem w prewencji i leczeniu zakażeń pasożytniczych.

Sprawdź także: Nadciśnienie tętnicze jest częstym powodem przedwczesnego zgonu. Wystarczy mała zmiana, by tego losu uniknąć

Prozdrowotne działanie kurek — na co jeszcze pomagają?

Jak przygotować sproszkowane kurki?

Nie ulega wątpliwości, że największą zawartość składników odżywczych znajdziemy nie w świeżych kurkach, a w ich suszonej wersji. Jeśli zależy Ci na tym, aby samemu przygotować suszone grzyby — nie martw się, cała procedura jest banalnie prosta.

Przygotowanie

70 dag kurek dokładnie oczyść i opłucz pod bieżącą wodą. Następnie rozłóż je na dużej tacy lub arkuszu papieru i wysusz na wiór. Najbardziej polecane jest suszenie na słońcu – wtedy zajmuje to około 3 – 5 dni (w nocy przechowuj grzyby w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej).

Jednak gdy słońca brakuje, możemy posłużyć się piekarnikiem lub suszarką do grzybów. Z uwagi na to, że hitinmannoza jest bardzo wrażliwa na obróbkę termiczną, nie należy suszyć kurek w temperaturze powyżej 55 stopni. Dzięki temu zachowasz w nich wszystkie cenne składniki.  

Wysuszone kurki należy zmielić w młynku do kawy i przesypać do szczelnie zamykanego pojemnika (np. do słoika). Tak przygotowane kurki przechowuj w ciemnym i suchym miejscu.

Sprawdź także: Nie znajdziesz lepszego lekarstwa na popękane pięty. Rezultat już w kilka dni

Jak stosować?

Proszek z grzybów możesz wykorzystywać wszędzie tam, gdzie przepis wymaga świeżych kurek lub innych grzybów. Suszone kurki świetnie podbiją smak. Można spożywać je na wiele sposobów, np. dodając do zup, sałatek, sosów, twarogu, posypując kanapki.

Sproszkowane kurki na pasożyty — dawkowanie

Jeśli w szczególności zależy Ci nie na smaku, a na protekcyjnych właściwościach kurek, suszone grzyby najskuteczniej zadziałają w układzie trawiennym, jeśli będziesz przyjmować je w ilości 1 – 2 łyżeczki na dobę.

Jak długo stosować suszone kurki na pasożyty?

Sproszkowane kurki możesz jeść praktycznie codziennie. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać wskazanych ilości dziennego spożycia. W kuracji przeciwpasożytniczej stosuj grzyby przez okres 2 do 3 tygodni.

Przydatny był post? Podziel się!

 

Bibliografia

  1. Hadaś, E., & Derda, M. (2014). Pasożyty–zagrożenie nadal aktualne. Problemy Higieny i Epidemiologii, 1, 6-13.
  2. Jasonek, J., Szenborn, L., & Kuchar, E. R. N. E. S. T. (2008). Praktyczne aspekty rozpoznawania i leczenia najczęstszych chorób pasożytniczych. Family Medicine & Primary Care Review, 3, 887-892.
  3. Kunachowicz, H., Przygoda, B., Nadolna, I., & Iwanow, K. (2020). Tabele Składu i Wartości Odżywczej Żywności [Food Composition Tables] PZWL. Warsaw, Poland.
  4. Elsayed, E. A., El Enshasy, H., Wadaan, M. A., & Aziz, R. (2014). Mushrooms: a potential natural source of anti-inflammatory compounds for medical applications. Mediators of inflammation, 2014.
  5. Rajewska, K., & Bałasińska, B. (2004). Związki biologicznie aktywne zawarte w grzybach jadalnych i ich korzystny wpływ na zdrowie. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 58.

Comments

comments

Add Comment