Czy częste ziewanie może być objawem choroby?

Częste ziewanie jest charakterystyczne dla sennych dni jesieni  i zimy.  Nieraz wypijanie nawet kilku kaw nie hamuje tej czynności. Ziewanie jest procesem naturalnym dla człowieka, jeśli jednak występuje nadmiernie często może być sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Jeśli zmęczenie i ziewanie wywołane jest chronicznym brakiem snu, sprawa jest dosyć prosta, należy po prostu bardziej zadbać o higieniczny tryb życia, wysypiać się i więcej odpoczywać, a częste ziewanie i zmęczenie przejdzie samo. Jeśli jednak prowadzimy unormowany tryb życia, a ciągle ziewamy i czujemy się zmęczeni, niech to wzbudzi nasz niepokój i większą uwagę.  

Częste ziewanie – skutki społeczne

Codzienne, trwające wiele tygodni, a nawet miesięcy zmęczenie i ziewanie dotyka głównie społeczeństwa zamieszkujące wielkie aglomeracje. Podaje się, że osiem osób na sto cierpi z tego właśnie powodu. Taki stan ogromnie wpływa na życie prywatne i zawodowe. W pracy może być powodem naszej niskiej oceny jako pracownika. Można być także posądzonym o lenistwo i brak zaangażowania w wykonywanie zadań. W życiu prywatny możemy być postrzegani jako osoby nietowarzyskie.       

Częste ziewania – przyczyny zdrowotne

To że często ziewamy może być spowodowane kondycją naszego zdrowia. Senność i częste ziewanie towarzyszą takim chorobom, jak cukrzyca, kłopoty z nerkami, otyłość, depresja, nerwica. Oddech jest płytki, jakby niepełny. Brakuje nam tchu i męczy nas nawet niewielki wysiłek. Na dalszym etapie dochodzi podwyższone ciśnienie krwi. Częste ziewanie, poza bezsennością, powodowane jest również przez bezdech senny, jak również przez hipersomnię, czyli chorobliwą senność. Osoby z tą przypadłością zaraz po wstaniu rano z łóżka czują się niewyspane, zmęczone i ciągle ziewają. Brak im po prostu energii do wykonania zwykłych codziennych czynności. Taka osoba stanowi duże zagrożenie za kierownicą samochodu, gdyż w dużym stopniu upośledzona u niej jest koncentracja i refleks.      

Częste ziewanie – sposób, jak się pozbyć tej dolegliwości

  • Podstawowym krokiem do zaprzestania częstego ziewania jest zapewnienie sobie higieny snu. Regularne godziny spania i czuwania usprawnią działanie organizmu. Po niedługim czasie organizm sam będzie dopominał się przestrzegania codziennego rytuału zasypiania.
  • Drugim krokiem jest zaprzestanie drzemek w ciągu dnia.
  • Następna zmiana, jaka powinna nastąpić to koniec z korzystaniem z komputera lub telefonu w łóżku. Tzw. światło niebieskie z ekranów naszych urządzeń elektronicznych jest szkodliwe dla oczu i samopoczucia. Działa pobudzająco i negatywnie wpływa na dobowy rytm naszego organizmu. Zaburza produkcję melatoniny, czyli hormonu, który reguluje nasz sen.  
  • Przesypianie 7 – 8 godzin na dobę.
  • Wzmocnienie organizmu witaminami i minerałami pochodzącymi z ziół.

Częste ziewanie – najlepsza kuracja wzmacniająca sen

Składniki
1,5 łyżki zmielonych szyszek chmielu  
1,5 łyżki suszu z kozłka lekarskiego
1 łyżeczka miodu (opcjonalnie)
1,5 szklanki wody

Przygotowanie
Zmielone szyszki chmielu oraz susz kozłka lekarskiego wsypać do rondla i zalać 1,5 szklanki wody. Następnie wolno podgrzewać. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut. Przestudzić wywar i wypić ciepły 1 godzinę przed snem. Do smaku można dodać łyżeczkę miodu.   

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment