Produkty, które chronią przed anemią i jej negatywnymi skutkami dla organizmu

Jeśli ciągle odczuwasz zmęczenie, brak ci sił do wykonania prostych prac, nie masz ochoty na jakąkolwiek aktywność, możesz mieć niedobór żelaza w organizmie. W konsekwencji możesz mieć anemię. Zaburzone transportowanie przez krew tlenu do wszystkich organów ciała wywołuje chroniczne przemęczenie. Niski poziom hemoglobiny we krwi jest groźny dla zdrowia, więc żeby nie dopuścić do tego, jedz produkty,  które zawierają duże ilości żelaza. Są to:

1.Czerwone buraki

niezbędne w diecie osób ze skłonnościami do anemii. Zawierają bardzo dużo dobrze przyswajalnego żelaza. Ponadto dostarczają spore ilości błonnika, wapnia, potasu i szeregu niezbędnych witamin. Sok z buraków działa oczyszczająco na organizm oraz sprzyja budowie nowych ciałek krwi.

2.Natka pietruszki

Natka pietruszki jest niezwykle bogata w żelazo i nie może jej zabraknąć w codziennej diecie. Eliminuje anemię prawie natychmiast. Możesz posypywać nią każdy posiłek i dodawać do sałatek. Znakomicie smakuje zmiksowana z owocami lub warzywami.

3.Szpinak

Szpinak to jeden z najlepszych produktów na podniesienie poziomu żelaza w organizmie. Zawiera tak samo dużo tego pierwiastka jak witamina B12. Doskonale zwiększa ilość czerwonych ciałek krwi i dodaje energii. Szpinak jest niezbędny w diecie osób odczuwających ciągłe zmęczenie.

4.Owoc granatu

Granat jest niezwykle zasobny w żelazo i minerały takie jak wapno i magnez. Zawiera również dużo witaminy C, która pomaga w przyswajaniu żelaza z pokarmów. Jedząc owoc granatu nie dopuścisz do anemii.

5.Sezam

Sezam doskonale uzupełnia niedobory żelaza i zapobiega dolegliwościom związanym z anemią. Można wzbogacać sezamem sałatki, również w postaci oleju ma wiele zastosowań. Doskonała jest także pasta sezamowa, którą wykonasz samodzielnie: zmieszaj 3 łyżki nasion sezamu z 3 łyżkami ciepłej wody. Pozostaw na 2 godziny, a następnie utrzyj nasiona na jednolitą masę. Na koniec dodaj 2  łyżeczki miodu i dokładnie wymieszaj. Powstanie znakomita pasta sezamowa do pieczywa, która bardzo urozmaici smaki w twojej kuchni.

6.Daktyle

Daktyle są bogatym źródłem żelaza oraz witaminy C, która gra ważną rolę w procesie wchłaniania żelaza przez nasz organizm. Namocz dwa daktyle przez noc w kubku mleka. Następnego ranka wypij na pusty żołądek, alternatywnie zjedz kilka suchych daktyli na pusty żołądek popijając szklanką ciepłego mleka.

KLIK w WYBIERAM ZDROWIE. Na zdrowie!

Comments

comments

Add Comment