10 porad, by uniknąć choroby serca

Rocznie ponad 250 tysięcy Polaków umiera z powodu chorób układu krążenia. To ćwierć miliona ludzi, którzy mogliby dziś żyć, gdyby zadbali o swoje serce!

Zdrowe serce będziemy mieć wówczas,  kiedy będziemy je odpowiednio traktować. Wtedy też układ krążenia funkcjonuje sprawnie, a my czujemy się zdrowi i odporni na choroby.

Dlatego dziś prezentujemy 10 porad, co robić, aby mieć silne i zdrowe serce:

1. Dodawaj więcej owoców i warzyw do każdego posiłku

Owoce i warzywa są podstawowym źródłem składników odżywczych dla całego organizmu oraz są kluczowe dla zdrowia serca. Ponadto kolorowe warzywa wyglądają apetycznie i chętnie je zjadamy. Do obiadu jedz dużo warzyw, a na deser zamiast ciasta zjedz soczyste i słodkie owoce. To się naprawdę opłaca!

2. Jedz na mniejszym talerzu niż dotychczas

Powstrzymaj się od niezdrowych nawyków żywieniowych, które negatywnie oddziałują na stan zdrowia twojego serca. Zmniejsz talerz. Uzyskasz większą kontrolę nad spożywanymi porcjami. Tak się robi, by mieć zdrowe serce. 

3. Przeznacz jeden dzień w tygodniu na zaplanowanie menu

Zyskaj kontrolę nad tym co jesz poprzez gotowanie w domu. Układaj przepisy, które są zdrowe dla serca. Niech zawierają mało tłuszczu, ale za to dużo owoców i warzyw.

4. Ćwicz regularnie

Przeznacz codziennie 30 minut na aktywność fizyczną, a zmniejszysz poziom tzw. złego cholesterolu. Dzięki temu natomiast podniesiesz poziom tego dobrego. Uzyskasz także właściwą dla siebie wagę ciała. Ruch jest podstawowym sposobem, by mieć zdrowe serce. Nie musisz się forsować, zwykły spacer czy praca w ogródku też liczy się jako aktywność fizyczna.

5. Używaj właściwego oleju w kuchni

Olej kukurydziany zmniejsza poziom cholesterolu. Jest pod tym względem wartościowszy niż zwykły olej z supermarketu czy smalec. Jest najbardziej uniwersalnym olejem w naszej kuchni.

6. Jedz więcej błonnika

Zwiększenie spożycia błonnika do 5 – 10 gram dziennie redukuje poziom tzw. złego cholesterolu. Dużo błonnika znajduje się na przykład w suszonych owocach i płatkach owsianych.

7. Ogranicz spożywanie tłuszczu

Przygotowując posiłek dla siebie i najbliższych używaj oleju kukurydzianego, ponieważ wspiera dietę zawierającą mało tłuszczu.

8. Zamień wołowinę na tłuste ryby

Jedząc ryby bogate w tłuszcze omega-3 zmniejszasz poziom cholesterolu we krwi, co znacznie zmniejsza ryzyko choroby serca. Za wszelką cenę unikaj czerwonego mięsa, a także ogranicz spożywanie drobiu, wieprzowiny i indyków.

9. Wysypiaj się

Ci, którzy zarywają noce i nie wysypiają się, mają zmniejszony metabolizm i większe problemy z utrzymanie właściwej wagi. Natomiast nadwaga przyczynia się do choroby serca.

10. Jedz orzechy

Orzechy są bogatym źródłem prozdrowotnych kwasów i tłuszczów. Zjadając je kilka razy w tygodniu zmniejszysz ryzyko zatoru tętnicy wieńcowej. Unikniesz choroby serca. 

Przydatny był post? Udostępnij znajomym na Facebooku! 

Comments

comments

Add Comment