Czerwie to typ beznogich larw owadów muchówki. Leczenie czerwiami trudno gojących się ran ma wielowiekową tradycję. Jest to rodzaj bioterapii, która polega na umieszczeniu żywych i sterylnie czystych larw w miejscu rany na skórze celem jej całkowitego wygojenia.
Leczenie ran larwami owadów
Leczenie trudno gojących się ran larwami owadów było znane już w starożytności. Był to sposób popularny, ekonomiczny i higienicznie bezpieczny wziąwszy pod uwagę ówczesny stan wiedzy o bakteriach, a raczej niewiedzy o nich. Bakterie bowiem zaobserwowano po raz pierwszy dopiero w roku 1686, czyli wiele wieków później.
Lecznicze działanie larw owadów dostrzegł pewnego razu także lekarz wojskowy Napoleona. Zauważył on, że rany niektórych żołnierzy goją się szybciej. Jak się wkrótce okazało dotyczyło to tylko ran, do których dostały się czerwie. Rany takie wyglądały na zaniedbana i zajęte przez robaki, ale w rzeczywistości goiły się szybko właśnie dzięki obecności tych z pozoru nieprzyjemnych stworzeń. Larwy czerwi potrafiły w jeden dzień oczyścić ranę lepiej niż jakikolwiek dostępny wówczas środek.
Czerwie wykorzystuje się do leczenia ran także w obecnych czasach
Współcześnie również wykorzystuje się czerwie do leczenia niegojących się ran, wrzodów stóp, odleżyn i owrzodzeń żylnych. W 2004 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała pozwolenie na wprowadzenie czerwi do obrotu, a lekarze mogą przepisywać taką terapię swoim pacjentom.
Metoda leczenia ran czerwiami jest szczególnie pomocna w przypadku infekcji zaatakowanych przez bakterie całkowicie odporne na większość antybiotyków. Czerwie czyszczą ranę i hamują rozprzestrzeniania się zakażenia, a sama rana goi się w ciągu 6 – 8 tygodni.
Na czym polega fenomen leczenia ran czerwiami?
Czerwie wykorzystywane do leczenia ran są larwami pochodzącymi od muchówek z rodziny plujkowatych (Lucilia sericata). Drugim ważnym gatunkiem jest Protophormia terraenovae, którego wydzielina zwalcza zakażenia paciorkowcem ropnym oraz bakterią dwoinki zapalenia płuc.
Czerwie żywią się starymi, martwymi tkankami, ale zostawiają zupełnie nietknięte te zdrowe. Proces prowadzi do całkowitego usunięcia z rany martwych tkanek. Ponadto larwy czerwi dezynfekują ranę i przyspieszają jej gojenie.
Czerwie – mechanizm ich działania na ranę
- Oczyszczają ranę poprzez usunięcie martwej i zainfekowanej tkanki
- Zabijają bakterie, dzięki czemu odkażają ranę
- Pobudzają gojenie się rany
Przydatny był post? Podziel się!