Sekrety działania cynku na nasz organizm


Cynk w ludzkim organizmie skoncentrowany jest głównie w nerkach, wątrobie i mięśniach, a u mężczyzn w gruczole krokowym. Sporo znajduje się go także w skórze, a jego odpowiedni poziom odgrywa kluczową rolę w leczeniu ran. Stres powoduje, że szybko jest eliminowany z organizmu.  

Cynk – działanie na włosy

Pierwiastek ten odgrywa niebagatelną rolę w utrzymaniu ładnych włosów. Jedzenie produktów zasobnych w cynk daje znakomite rezultaty, gdyż hamuje wypadanie włosów.

Jeśli masz kłopoty ze skórą pomyśl o cynku

Cynk pomaga leczyć łuszczycę, egzemę i trądzik. Uruchamia działanie witaminy A zmagazynowanej w wątrobie i likwiduje suchą, łuszczącą się i przedwcześnie pomarszczoną skórę.  Gdy mamy cynku w odpowiedniej ilości pomaga osiągnąć ładniejszy wygląd skóry i cery.

Wpływ cynku na stan kości

Cynk jest niezbędny do formowania się kości i utrzymania ich w sprawności w życiu dorosłym. Osoby dorosłe, a nie tylko dzieci, wciąż odbudowują swój kościec w trakcie procesów związanych z przemianą materii. Tzw. rzeszotowienie kości jest spowodowane niedoborami różnych składników mineralnych, m.in. cynku, krzemu, wapnia, magnezu i fosforu. Okazuje się, że także cynk jest kościom niezbędny, by były zdrowe i nie ulegały procesom deformacji

Cynk leczy reumatyzm

Osoby cierpiące na reumatyzm i artretyzm mają niższy poziom cynku niż osoby zdrowe, dlatego pokarmy bogate w ten pierwiastek mogą uchronić nas przed tą chorobą. Poza tym, gdy zwiększymy obecność cynku w organizmie, ustąpi poranna sztywność stawów, zmniejszy się ich stan zapalny oraz znikną zapalne nacieki i ból.

Niedobór cynku sprzyja wrzodom żołądka

Osoby cierpiące na wrzody żołądka mają niedobory cynku w organizmie. Okazuje się, że pierwiastek ten jest bardzo pomocny w leczeniu nawet tych owrzodzeń, które są trudne do zlikwidowania, np. przy cukrzycy lub chorobie krążenia. 

Pokarmy z dużą ilością cynku

Niedostateczna ilość cynku w organizmie wywołuje negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.
Produkty z największą ilością cynku to: ostrygi, otręby pszenne, nasiona dyni i słonecznika, grzyby, wątroba wołowa, ryby, kakao, żółtka jaj, mięso kurcząt, orzechy, fasola, czosnek. 

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment