Morwa biała reguluje poziom glukozy we krwi

Morwa biała to niewielkie drzewo liściaste z rodziny morwowatych o wielorakim zastosowaniu leczniczym. Surowcem pomocniczym w leczeniu wielu chorób są liście oraz jadalne owoce.

Liście i owoce morwy białej – działanie lecznicze

Liście i owoce morwy białej to cenne źródło związków bioaktywnych o wielkim potencjale leczniczym. Są to głównie flawonoidy i alkaloidy. Mają one silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne, a dzięki temu zapobiegające obrzękom. Morwa działa rozkurczowo na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, przewodu pokarmowego, dróg moczowych i żółciowych. Jest także moczopędna.

Owoce morwy białej – na co pomagają?

Owoce morwy białej to także skarbnica substancji odżywczych, m.in. białka, witamin, węglowodanów i kwasów tłuszczowych, które w ludzkim organizmie są głównym magazynem energii. Jest również obfitym źródłem mikro- i makroelementów, czyli żelaza, miedzi, cynku, manganu, potasu, magnezu i wapnia. Morwa biała posiada także aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie może sam wyprodukować, a mianowicie metioninę, treoninę, argininę i leucynę.

Morwa biała – działanie lecznicze liści

Duże znaczenie w ziołolecznictwie odgrywają również liście morwy, które są bogate w białko i błonnik pokarmowy. Liście morwy białej są cenione także ze względu na zawartość substancji przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwwirusowych.

Morwa biała reguluje poziom glukozy

Ważnym składnikiem morwy jest kwercetyna, która odgrywa istotną rolę w utrzymaniu w sprawności gospodarki węglowodanowej. Blokuje ona działanie enzymu, który odpowiada za poziom glukozy we krwi, a wiemy, że cukrzyca typu 2 to jedna z najczęściej wykrywanych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Zawarty w morwie alkaloid pomaga w kontrolowaniu stężenia glukozy we krwi. Temu procesowi najbardziej służy picie naparu z morwy białej.

Napar z morwy białej regulujący poziom glukozy we krwi

1-2 łyżeczki suszu z liści morwy białej zalej wrzątkiem i odstaw do zaparzenia na około 10 minut. Naczynie niech będzie przykryte. Po tym czasie odcedź napar i powoli wypij płyn. Uwaga: napar obniża poziom glikemii i osoby zażywające leki przeciwcukrzycowe powinny zamiar stosowania naparu skonsultować z lekarzem. Zaleca się to samo kobietom w ciąży oraz alergikom.   

Przydatny był post? Podziel się!  

Comments

comments

Add Comment