Gruszka na złogi w pęcherzyku żółciowym

Złogi w pęcherzyku żółciowym powstają, gdy żółć przestaje spełniać swą ważną funkcję w trawieniu tłuszczu. W pęcherzyku może zgromadzić się 60 ml żółci. Jest tam nie tylko magazynowana, ale także zagęszczana. W sytuacji, kiedy jesteśmy głodni, żółć wyprodukowana przez wątrobę trafia do pęcherzyka, natomiast w momencie kiedy zaczynamy jeść, jest ona uwalniana do dwunastnicy. Jeśli jesteśmy ogólnie zdrowi cały proces trawienia odbywa się bez zakłóceń.

Złogi w pęcherzyku żółciowym – jak powstają?

Gdy w pęcherzyku żółciowym zaczynają tworzyć się złogi, później przekształcają się w kamienie. Tworzeniu się złogów żółciowych sprzyja wysoki poziom cholesterolu, który znacznie zakłóca proces trawienia tłuszczu. W dalszej kolejności dochodzi do zablokowania odpływu żółci. Tak rozregulowana praca pęcherzyka powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Odczuwamy nudności, wzdęcia i ból pod prawym żebrem. Mogą pojawić się wymioty i gorączka. Zaczynają powstawać poważne stany chorobowe. 

Stany chorobowe pęcherzyka żółciowego

  • Kamica, którą tworzą złogi w pęcherzyku
  • Zapalenie pęcherzyka
  • Ropniak
  • Wodniak
  • Polipy
  • Rak pęcherzyka żółciowego

Złogi w pęcherzyku żółciowym prowadzą do powstawania kamieni żółciowych, które zalegają nie tylko w samym pęcherzyku, ale także blokują przewody żółciowe. Prowadzą do powstania przewlekłego zapalenia. Całkowite zatkanie przewodów żółciowych powoduje żółtaczkę mechaniczną. Jeśli dojdzie także do zatkania przewodu trzustkowego to kolejnym groźnym następstwem jest zapalenie trzustki. Aby zapobiegać w sposób naturalny powstawaniu złogów w pęcherzyku żółciowym najprościej jest regularnie spożywać gruszkę. Owoc ten może uratować nas przed bolesnymi kłopotami z powodu złogów.      

Gruszka z miodem na złogi w pęcherzyku żółciowym

Gruszka zawiera dużo błonnika i pektyn. Dzięki  temu preparaty z gruszką sprawdzają się jako silne wymiatacze złogów z pęcherzyka żółciowego. Poza tym gruszka obniża poziom cholesterolu. Połączona z miodem jeszcze bardziej wzmaga ten proces.

Składniki

  • 4 gruszki umyte pod bieżącą ciepłą wodą     
  • 1 szklanka przegotowanej ciepłej wody  
  • 1 łyżeczka ekologicznego miodu

Przygotowanie

Obierz gruszki i wydrąż z nich gniazda nasienne. Zmiksuj z wodą, a następnie dodaj łyżeczkę miodu. Tak przygotowaną porcję podziel na trzy części i zjadaj w ciągu dnia. Spożywaj regularnie, aż pozbędziesz się złogów z pęcherzyka żółciowego.

Przydatny był post? Podziel się!  

Comments

comments

Add Comment