Herbata z pokrzywy – jak działa i na co pomaga

Herbata z pokrzywy  i jej wpływ na organizm ludzki jest tak dobroczynny, że nie da się go przecenić. Pokrzywa zawiera dużo ważnych witamin, mikroelementów i soli mineralnych. Te szczególne właściwości możemy z powodzeniem wykorzystać dla zdrowia i urody.   

Pokrzywa to roślina, którą mogą spożywać wszyscy. Jest bowiem bardzo bezpieczna dla zdrowia. Oczywiście, jak we wszystkim, należy zachować umiar, a wówczas przyniesie nam wiele korzyści zdrowotnych i poprawi urodę w postaci gęstych włosów, mocnych paznokci i jasnej, pozbawionej przebarwień cery.     

Herbata z pokrzywy – jakie posiada właściwości?

Regularne picie herbaty z pokrzywy dostarczy organizmowi ważnej witaminy C oraz K, A, i B1, które skutecznie wzmacniają odporność. Taka herbata dostarczy niezbędnych pierwiastków: magnezu, żelaza, fosforu, potasu, krzemu, wapnia, sodu oraz znaczące ilości jodu.

Herbata z pokrzywy – na co pomaga?

Sięgaj po nią, gdy masz stan zapalny skóry, bolą cię stawy lub mięśnie. Sprawdzi się, gdy chcesz złagodzić alergię i reumatyzm. Herbata z pokrzywy obniża poziom cholesterolu, cukier we krwi oraz unormować ciśnienie. Osoby ze skłonnościami do anemii powinny na co dzień spożywać ten dobroczynny napój, gdyż pokrzywa wzmaga produkcję czerwonych ciałek krwi. Ponadto wspiera pracę trzustki, wątroby i żołądka. Ma istotne działanie antystresowe. Pokrzywa to także sprawdzony środek na zapalenie dróg moczowych, przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych i jest pomocna w leczeniu prostaty.      

Jeśli chcesz się odchudzić to również sięgnij po herbatę z pokrzywy, gdyż przyspiesza  metabolizm. Ważne, że jest również, że oczyszcza organizm z toksyn, a jelita z trujących złogów, które są przyczyną wielu chorób. Wiadomo wszakże, że czyste jelita są absolutną podstawą dobrego zdrowia. W rezultacie to wszystko przysłuży się zrzuceniu kilku nadmiernych kilogramów.

Herbata z pokrzywy usuwa nadmiar wody z organizmu, czyli znikają wszelkie obrzęki. To ważna informacja dla kobiet w ciąży. Ponadto pokrzywa ma właściwości pobudzające laktację u mam karmiących swoje maleństwa.

Herbata z pokrzywy – jak ją zaparzyć, by zachowała swoje właściwości?

Herbatę z pokrzywy można zaparzyć ze świeżo zerwanych listków (taka jest najzdrowsza) lub z suszu. Zawsze zalewamy świeżo przegotowaną wodą. Należy unikać powtórnego gotowania wody, gdyż staje się wówczas szkodliwa (zmienia skład chemiczny i staje się twardsza, co prowadzi do powstawania kamieni nerkowych). Po zalaniu pokrzywy przykrywamy naczynie spodeczkiem i odstawiamy „do naciągnięcia” na 5 – 6  minut.

By oczyścić organizm najlepiej jest pić herbatę z pokrzywy 2 – 3 razy dziennie po 1 szklance. Jeśli chcemy, by nas rozgrzała, dodajemy półcentymetrowy słupek imbiru i łyżeczkę miodu. Latem przestudzona herbata z plastrem cytryny znakomicie nas ochłodzi.

Herbata z pokrzywy – kto nie może jej stosować?

Herbata z pokrzywy jest w zasadzie bezpieczna dla każdego. Jedynie muszą na nią uważać osoby z silną alergią na czynniki występujące w tej roślinie.    

Herbata z pokrzywy do pielęgnacji twarzy

Używamy zawsze świeżo zaparzonej i wystudzonej herbaty. Jeśli zastosujemy herbatę z pokrzywy na twarz, usuniemy w ten sposób zaskórniki i zamkniemy rozszerzone pory. Skóra stanie się bardziej napięta, rozjaśni się i będzie wyglądała znacznie młodziej. Jeśli mamy na skórze jakieś podrażnienia, po kompresie z herbaty znikną wszelkie zaczerwienienia.

Herbata z pokrzywy na włosy

Przygotowujemy herbatę z 5 łyżek pokrzywy. Zalewamy 1 litrem wrzątku, studzimy i po umyciu włosów moczymy je kilkanaście minut w tak przygotowanej płukance.

Co osiągniemy?

Używając płukanki z pokrzywy (dobrze jest dołożyć jeszcze skrzyp) do pielęgnacji włosów osiągniemy następujące rezultaty:

  • poprawimy krążenie skóry głowy
  • zregenerujemy włosy i pobudzimy ich wzrost
  • zmniejszymy wypadanie włosów
  • pozbędziemy się łupieżu i stanów zapalnych skóry głowy
  • nadamy im pięknego połysku
  • pobudzimy porost nowych włosów
  • zapobiegniemy łysieniu

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment