Trzustka u człowieka położona jest w górnej części jamy brzusznej na wysokości pierwszego lub drugiego kręgu lędźwiowego. Patrząc z boku na przekrój człowieka dostrzeżemy ją za żołądkiem, mniej więcej na środku nadbrzusza. Ma wydłużony kształt i może mierzyć od 12 cm do 20 cm. Odpowiada za uwalnianie enzymu, który pomaga nam trawić posiłek oraz wydzielanie insuliny, która reguluje poziom cukru we krwi.
Rak trzustki – kto jest najbardziej zagrożony tą chorobą?
W wielu przypadkach trzustka może nie dawać żadnych sygnałów. Nawet dotykając miejsca tuż nad żołądkiem, gdzie ten organ znajduje się w naszym ciele, nie wyczujemy żadnego bólu. Taki stan może utrzymywać się aż do zaawansowanej postaci choroby.
Rak trzustki nazywany jest podstępną i cichą chorobą, ponieważ trudno zdiagnozować go odpowiednio wcześnie, jeszcze zanim narobi wielkich szkód w organizmie. Należy jednak pamiętać, żeby samemu nie prowokować choroby, a przyczyniają się do jej rozwoju palenie papierosów, picie alkoholu, nadwaga ciała, spożywanie żywności przetworzonej. Na raka trzustki bardziej narażone są też osoby, u których w rodzinie już ktoś z tego powodu chorował. Nie jest to jednak przesądzone.
Trzustka – jakie są objawy nowotworowe?
Podstawowym sygnałem, że w trzustce dzieje się coś niedobrego są zaburzenia trawienne oraz wahania produkcji insuliny, hormonu, który odpowiada za poziom cukru we krwi.
Kolejnym sygnałem jest ból wynikający z podrażnienia zakończeń nerwowych otrzewnej. Ból wywołują także zatkane kanaliki w trzustce, przez które uchodzą hormony do krwi i enzymy do układu pokarmowego. Dolegliwości trzustki możemy odczuwać także jako silny ból w części lędźwiowej kręgosłupa.
Następstwem choroby trzustki jest utrata wagi. Tutaj działa prosty mechanizm – chory traci apetyt, a ponadto ma trudności w przyswajaniu substancji odżywczych z pożywienia. Często dochodzi do niedożywienia organizmu, co tylko potęguje ogólne osłabienie.
Wilczy głód i pragnienie
Te symptomy to podstawowe objawy cukrzycy, a rak trzustki dodatkowo upośledza wydzielanie insuliny, która odpowiada za właściwy poziom cukru we krwi.
Ciemny kolor moczu
Żółć, czyli płyn wątrobowy, ma barwę żółto – jasnobrązową i pomaga sprawnie trawić pokarm. Jeśli w wyniku choroby trzustki dochodzi do zatkania kanalików żółciowych, nadmiar żółci przedostaje się do moczu zmieniając jego barwę na brązową.
Powiększony woreczek żółciowy
Jeśli kanaliki w przewodzie żółciowym są zablokowane i płyn wątrobowy nie ma ujścia, dochodzi do niekorzystnego zjawiska powiększenia woreczka. Odczuwamy w jego okolicy zwiększoną wrażliwość na dotyk i ból.
Opuchnięcie, przebarwienie i ból nóg
Rak trzustki powoduje kłopoty z przepływem krwi w żyłach nóg. Robią się one nabrzmiałe, zaczerwienione i w końcu bolesne. Pomału dochodzi do zakrzepicy. Następuje zjawisko bardzo niebezpieczne, które prowadzi do zatoru płuc. Chory natychmiast odczuwa trudności z oddychaniem.
Osłabienie, nadmierna potliwość oraz szybki i krótki oddech
Takie sygnały ze strony organizmu otrzymujemy, gdy dochodzi do zaburzenia wydzielania insuliny. Organizm reaguje zasłabnięciem, a gdy poziom jest zbyt niski można popaść w śpiączkę.
Trzustka – objawy skórne, które mogą być następstwem raka
Wraz z postępującą chorobą trzustki zaczynają pojawiać się objawy na skórze. Jest ich wiele, a najbardziej widoczne to:
- żółtaczka
- świąd
- wysypka
Należy zdawać sobie sprawę, że wiele różnych czynników może wywoływać powyższe reakcje skórne. Nie musi to być od razu rak trzustki. Ale trzeba niezwłocznie skonsultować to ze swoim lekarzem.
Przydatny był post? Podziel się!