Wygląd paznokci sygnalizuje wiele chorób


Paznokcie zazwyczaj są postrzegane jako atrybut naszej urody. Ale ich wygląd może nam powiedzieć także coś o naszym zdrowiu. Zmiana ich koloru lub struktury może świadczyć o wielu dolegliwościach zdrowotnych, np. problemach z wątrobą, płucami, cukrzycy czy anemii.

Czy masz któryś z poniższych problemów? Zobacz, co to oznacza:

1. Żółte paznokcie

Mogą być objawem zakażenia grzybicą, ale także choroby tarczycy, cukrzycy, łuszczycy, chronicznego zapalenia oskrzeli.

2. Kruche paznokcie

Kruche paznokcie mogą być wynikiem częstego np. zmywania, ale często objawiają chorobę grzybiczą oraz kłopoty z tarczycą. Mogą pojawiać się także wtedy, gdy brak nam w organizmie witaminy A, C oraz D.

3. Paznokcie zakrzywione do dołu

Jeśli twoje paznokcie nienaturalnie zakrzywiają się w dół może to być sygnałem niewystarczającej ilości tlenu we krwi i wiązać się z chorobą płuc. Może być także sygnałem informującym o chorobie wątroby oraz nerek. Może także świadczyć o dolegliwościach jelitowych.

4. Białe plamki

Białe plamki na paznokciach poza tym, że nie wyglądają estetycznie, mogą świadczyć o zakażeniu grzybiczym organizmu. By nie obciążać dodatkowo organizmu, wykorzystaj domowe metody na oczyszczenie organizmu.

5. Pionowe bruzdy

Pionowe bruzdy na paznokciach mogą się pojawić w wyniku choroby z wysoką gorączką, np. przy szkarlatynie lub zapaleniu płuc. Mogą także być objawem łuszczycy, cukrzycy, choroby krążenia, niedoborów cynku w organizmie.

6. Poprzeczne bruzdy

Poprzeczne bruzdy na paznokciach sygnalizują niedobory witamin w organizmie, zwłaszcza witaminy B12 i magnezu. Wzbogać swoją dietę o produkty zawierające dużo tych składników, a stan paznokci na pewno się polepszy.

7. Paznokieć tzw. łyżeczkowaty

Jeśli twoje paznokcie wyginają się do góry przypominając kształtem łyżeczkę, może to być sygnałem niedoboru żelaza w organizmie, co wywołuje anemię, a w ostrej postaci atak serca.

8. Wgłębienia na paznokciach

Jeśli twoje paznokcie mają wgłębienia i rozdwajają się świadczyć to może o początkach łuszczycy. Ponadto nierówności na paznokciach mogą wyprzedzać pojawienie się takich chorób jak łysienie plackowate czy zaburzenia ze strony układu odpornościowego, co często powoduje wypadanie włosów.

9. Czarne paznokcie

Pojawienie się czarnych przebarwień na paznokciach to sygnał poważnej choroby. Konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż może to być czerniak, niezwykle śmiercionośna choroba skóry.

10. Białe paznokcie z różowymi paskami

Jeśli twoje paznokcie przyjmują barwę białą, a po rogach są różowe może to być sygnał źle funkcjonującej wątroby, układu trawiennego i nerek.

11. Poobgryzane paznokcie

Czy obgryzasz paznokcie? Ten brzydki nawyk mają zazwyczaj osoby uchodzące za nerwowe. Obgryzanie paznokci może prowadzić do groźnego bakteryjnego zakażenia organizmu. Jest najczęstszą przyczyną chorób paznokci.

Comments

comments

Add Comment