Żelazo: norma, za niski i za wysoki poziom. Jak podnieść poziom żelaza?

Żelazo odpowiada za sprawny transport tlenu po całym organizmie i bierze udział w procesie oddychania każdej komórki. W ciele dorosłej kobiety jest go ok. 3,5 grama, natomiast mężczyzny ok. 4 gramy.

Żelazo – gdzie występuje w naszym organizmie?

Żelazo w ludzkim ciele gromadzi się w:

  • hemoglobinie, czyli czerwonym barwniku krwi
  • białkach krwi
  • we wszystkich tkankach
  • mięśniach
  • szpiku kostnym
  • enzymach, które są podstawą istnienia życia
  • w osoczu, czyli w zasadniczym składniku krwi

Ile żelaza potrzebuje organizm człowieka?

U każdego człowieka zapotrzebowanie na żelazo jest różne. Ten parametr zmienia się w zależności od wieku, płci i ogólnego stanu zdrowia.W ciągu doby przeciętna dorosła osoba powinna dostarczyć organizmowi od 1 mg (kobiety) do 2 mg żelaza (mężczyźni). Nieco większe zapotrzebowanie ze zrozumiałych względów wykazują kobiety w ciąży i kiedy karmią dziecko piersią. Powinny wtedy przyjmować ok. 3 mg tego pierwiastka na dobę.

Jak podnieść poziom żelaza?  

Dobremu wchłanianiu się żelaza sprzyja witamina C. Wspomoże ten proces także zjadanie produktów bogatych w białko, np. podrobów i wątróbki. Tutaj warto specjalnie podkreślić doskonałość wątróbki, gdyż sama jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza i podnosi także wchłanianie tego pierwiastka z warzyw oraz produktów zbożowych, choćby z chleba razowego i kasz. Warto zapamiętać, że gdy jada się równocześnie produkty roślinne ze zwierzęcymi to przyswajalność żelaza wzrasta nawet trzy razy. Nie zapominajmy także o popularnych i powszechnie lubianych rodzynkach, które w 100 g zawierają 1,9 mg żelaza.    

Kłopoty z żelazem u osób starszych

Wiele starszych osób ma problem z dobrym przyswajaniem żelaza. Niepokoić powinien poziom 11 – 30   μmol/l  u kobiet oraz 17 – 35,9 μmol/l  u mężczyzn. Stężenie żelaza w surowicy krwi łatwo można określić w podstawowym badaniu, jakim jest morfologia krwi. Warto systematycznie badać zasobność organizmu w żelazo, by nie przegapić momentu, po którym następuje ostra niedokrwistość.  

Żelazo – gdy jest go za dużo 

 Zdarza się, że w organizmie jest za dużo żelaza, a jego nadmiar gromadzi się głównie w wątrobie. Przyczyny zazwyczaj mają podłoże genetyczne i są związane z metabolizmem. Choroba ujawnia się dosyć późno, bo dopiero około 30 roku życia. Czujność powinny wywołać takie symptomy jak chroniczne zmęczenie, senność w ciągu dnia, powtarzająca się podwyższona temperatura, wypadanie włosów i sucha skóra. Główna choroba wywołana nadmiarem żelaza to hemochromatoza.

Wpływ poziomu żelaza na gojenie się ran

Żelazo odgrywa kluczową rolę w transporcie tlenu do wszystkich tkanek, a także w ich odnowie po urazach. Jego zaniżone stężenie we krwi wywołuje zaburzenia krzepliwości i opóźnia gojenie się ran. Mogą powstawać także blizny. Również nadmiar żelaza nie służy gojeniu się ran, gdyż powoduje przewlekłe stany zapalne.

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment