Chrzan – genialna roślina na kłopoty z wątrobą i trawieniem. Super kuracja


Chrzan to roślina, którą ludzkość zna i ceni od wielu stuleci. Używa się go w kuchni jako ostrego i bardzo aromatycznego dodatku do posiłków. Ma on także szereg walorów leczniczych, co zapewnia mu stałą pozycję w poradnikach medycyny naturalnej. Nie obawiaj się jego charakterystycznego smaku. Jeżeli będziesz przyjmować odpowiednie ilości tej rośliny, zapewnisz sobie dobre zdrowie i samopoczucie.

Jakie konkretne właściwości lecznicze posiada chrzan? 

Bez wątpienia ma bardzo zdrowotny wpływ na układ trawienny, a w szczególności na wątrobę. Zaufaj temu naturalnemu lekarstwu, zanim udasz się do apteki po kolejną porcję chemicznych specyfików. Jeśli masz taką możliwość, sama poszukaj chrzanu w otoczeniu. Często rośnie na łąkach.

Zdrowotne zalety chrzanu

Chrzan ze względu na jego mocny i charakterystyczny smak przez wiele osób jest unikany. To podejście  błędne i szkodliwe dla zdrowia. Bierz pod uwagę nie smak tego produktu,ale jego walory zdrowotne. W chrzanie znajduje się spora dawka witaminy A, C, E, a także tych z grupy B. Pamiętaj, że najlepszy jest chrzan jak najbardziej zbliżony do naturalnej postaci, nieprzetworzony. 

To niebywałe, ale w wielu ogródkach traktowany jest jak chwast. Trudno wyplenić dziko rosnący chrzan z uwagi na jego silny korzeń, którym trzyma się ziemi. Zamiast walczyć z tą rośliną, wykorzystaj to, co ma w sobie najlepszego.

W świeżym chrzanie znajduje się wiele minerałów. Zawiera żelazo, potas, wapń i magnez. Jeżeli chodzi o zawartość witamin, to w  chrzanie jest aż dwa razy więcej witaminy C niż w cytrynie! Najwięcej skorzystamy ze zdrowotnych właściwości chrzanu, jeżeli będziemy spożywać go zaraz po starciu. Potem zacznie ubywać w nim wszystkiego, co najwartościowsze. Z tego powodu niewskazane jest przetrzymywanie otwartego chrzanu przez długi czas.

Czy chrzan może uleczyć wątrobę? 

Chrzan posiada właściwości silnie antybakteryjne. A co ciekawe, niezwykle ostry smak chrzanu pobudza wydzielanie soków trawiennych w naszym żołądku. Dzięki temu łatwiej poradzić sobie z ciężkostrawnymi posiłkami. Dodatek chrzanu jest szczególnie wskazany, gdy jemy potrawy tłuste lub wędzone.

Przy ciężkostrawnej diecie wskazane jest odciążenie przepracowanej wątroby. Wystarczy dodać do posiłku niedużą porcję chrzanu. Ta aromatyczna roślina nie tylko urozmaici smak dania, ale wesprze cały układ trawienny. Poprawimy nie tylko pracę naszej wątroby. Najnowsze badania potwierdzają, że chrzan oddziałuje pozytywnie na nerki.

Pamiętajmy tylko o bardzo ważnej zasadzie. Należy zachować umiar w spożywaniu chrzanu. Jeżeli z nim przesadzimy, może skończyć się na podrażnieniu błon śluzowych. W takim przypadku zamiast pomóc, zaszkodzimy układowi trawiennemu.

Jak najlepiej przygotować chrzan, by pomógł wątrobie i układowi trawiennemu

Przygotowanie kuracji zaczynamy od właściwego wykopania chrzanu z ziemi. Trzeba uważać, aby korzenia nie uszkodzić, bo to właśnie ta część rośliny jest najważniejsza. A może on wrosnąć w ziemię całkiem mocno.

Składniki kuracji:

  • dwa korzenie chrzanu średniej wielkości
  • 4 łyżeczki przegotowanej i ostudzonej wody
  • wyciśnięty sok z jednej cytryny
  • miód 
  • szczypta soli

Przygotowanie:

  1. Dokładnie umyć i obrać korzenie chrzanu. Ze względu na to, że wiele cennych wartości mieści się tuż pod skórką, należy obrać ją jak najcieniej. 
  2. Nalać zimnej wody do płaskiego naczynia i namoczyć chrzan. Im dłużej potrzymamy chrzan w wodzie, tym łatwiej będzie go nam zetrzeć. Optymalny czas namaczania to 2-3 godziny. 
  3. Dostatecznie namoczony chrzan zetrzeć na tarce o małych oczkach. 
  4. Starty chrzan wymieszać z miodem, przegotowaną wodą i sokiem z cytryny. Można dodać odrobinę soli.
  5. Wszystko dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej masy. 

Stosowanie: Chrzan to roślina ostra, o intensywnym smaku i zapachu. Nie można jej zjeść zbyt wiele na jeden raz. Do tej kuracji wystarczy jedna łyżeczka dziennie. Dodawaj do potraw, z którymi pasuje i najbardziej Ci smakuje. Ważne, żeby chrzan spożywać regularnie.   

Jeśli znasz kogoś, kto też chętnie o tym się dowie, udostępnij!

Comments

comments

Add Comment