Odleżyny – naturalna metoda leczenia ran

Odleżyny powstają na skutek zmian, jakie zachodzą w martwej komórce organizmu osoby chorej. W kolejnym etapie pojawiają się owrzodzenia skóry. Owrzodzenia mogą zacząć występować także w mięśniach i kościach, a powoduje je długotrwały ucisk i niedotlenienie tkanek w tych miejscach.

najczęstsze miejsca odleżyn na ciele chorego rysunek
Miejsca pojawiania się odleżyn na ciele chorego

Pojawienie się odleżyn najczęściej ma miejsce w punktach styku kości z podłożem i są to głównie okolice kości krzyżowej, pośladków, na piętach i kostkach.

Podział na stopnie zaawansowania odleżyn

Odleżyny I stopnia – to miejsce lekko zaczerwienione, które blednie po niewielkim ucisku. 

Odleżyny II stopnia – na tym etapie zaczerwienienie skóry już nie blednie po lekkim ucisku. Zaczyna  pojawiać się obrzęk, zmiany na naskórku i pierwsze pęcherze. Skóra w tym miejscu może zaczynać boleć.

Odleżyny III stopnia – skóra na całej swej grubości aż do tkanki podskórnej jest uszkodzona. Na dnie rany możemy dostrzec żółtą barwę, która pochodzi z rozpadających się tkanek, a wokół rumień i opuchliznę.

Odleżyny IV stopnia – tkanka podskórna jest już cała zaatakowana. W głębi rany widoczny jest martwiczy kolor czarny.

Odleżyny V stopnia – w tym stadium martwica dotknęła już warstw głębszych, czyli tkanki miękkie otaczające mięśnie, kości oraz narządy wewnętrzne. Odleżyny mogą już zajmować kości i stawy, a tkanki dna rany są zupełnie czarne.  

Jak chronić osobę chorą przed odleżynami?

Żeby nie dopuścić do powstania odleżyn musimy jak najczęściej zmieniać pozycję chorej osoby. Powinniśmy to robić nie rzadziej niż raz na dwie godziny. Kolejną bardzo ważną kwestią jest szczególna dbałość o to, by opatrunki były w 100% sterylne. W razie gdyby doszło do zakażenia rany nastąpi szybkie zakażenie krwi chorego, a w dalszej kolejności rozwinie się sepsa. 

Odleżyny – naturalna metoda leczenia

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia odleżyn jest ta, która  wykorzystuje czerwie, czyli pewne specyficzne larwy owadów. Tę naturalną metodę radzenia sobie z trudno gojącymi się ranami ludzkość zna od starożytności. Była już wykorzystywana przez Majów i australijskich Aborygenów. Współcześnie medycyna akademicka oraz naturalna także rekomenduje ten sposób leczenia odleżyn, gdyż jego skuteczność ocenia się na 70 – 80%.

Czerwie stosowane w leczeniu odleżyn to larwy z rodziny plujkowatych, które żywią się tylko martwymi tkankami. W Europie leczenie czerwiami stosuje się w około tysiącu ośrodkach, a w USA w około trzystu. Mechanizm działania czerwi polega na oczyszczeniu rany przez usunięcie zainfekowanej, martwej tkanki, następnie odkażenie rany poprzez zabicie bakterii oraz pobudzenie gojenia się rany.

Przydatny był post? Podziel się!       

Comments

comments

Add Comment