Które witaminy przyspieszają odchudzanie?

Witaminy wspierające odchudzanie, szczególnie te pochodzące z naturalnych źródeł, czyli pożywienia, mają znaczący wpływ na cały proces związany z utratą wagi, a następnie z jej utrzymaniem. Poza tym oddziałują na to, jak szybko ponownie poczujemy głód.

Skuteczne odchudzanie – co jest ważne?

Skuteczne odchudzanie musi zawierać dwa podstawowe i równorzędne elementy. Pierwszy element to właściwe odżywianie, a drugi, tak samo ważny, to ruch, bez którego niemożliwe jest zdrowe życie. Żeby odchudzanie było naprawdę skuteczne musimy dostarczyć organizmowi między innymi witamin, które biorą istotny udział w przetwarzaniu tłuszczów i przyspieszają ich metabolizm.

Metabolizm – jak wspiera odchudzanie?   

Metabolizm to proces chemiczny zachodzący w organizmie, który pozwala każdej komórce rosnąć i się rozmnażać. Szybkość metabolizmu ma wpływ na to, ile pożywienia potrzebujemy, abyśmy mogli prawidłowo funkcjonować. Naturalna jego prędkość zależy w dużym stopniu od genów i decyduje o tym, jak wspiera nasze odchudzanie. Jednak dzięki niektórym witaminom możemy to tempo znacznie zwiększyć.  

Które witaminy przyspieszają odchudzanie?

Witamina C wspomaga odchudzanie

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, bierze ważny udział w procesie odchudzania, gdyż aktywnie uczestniczy w metabolizmie kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu. Dla nas oznacza, że pomaga w rozbijaniu tłuszczu i wchłanianiu go do krwi i że nie pojawi się nadwaga i otyłość. Dlatego tak ważne jest, aby jeść produkty bogate w tę witaminę. Najbogatsze źródła witaminy C: dzika róża, rokitnik, czarna porzeczka, dereń i natka pietruszki.

Witamina D3 wspiera odchudzanie

Z wielu badań wynika, że jest ścisła zależność pomiędzy poziomem w organizmie witaminy D3 a otyłością. Otóż osoby z niedoborem tej witaminy częściej cierpią na nadwagę. Istnieje wyraźna zależność pomiędzy tkanką tłuszczową a metabolizmem witaminy D3.  Poza tym jest niezbędna dla mocnego układu kostnego. Naturalną witaminę D3 pozyskamy ze słońca oraz jedząc ryby morskie, produkty mleczne, żółtka, wątróbkę wieprzową oraz masło. 

Witaminy z grupy B pomagają schudnąć

Witaminy B1 i B2 biorą udział w spalaniu węglowodanów i wydatnie przyspieszają proces odchudzania. Niedobór witamin z tej grupy zaburza spalanie tkanki tłuszczowej, czego bezpośrednim skutkiem jest tycie. Ważne źródła witaminy z grupy B: szpinak, czosnek, rośliny strączkowe, orzechy, pomarańcze, ryby, mięso, wątróbka i kurze jajka. 

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment