Szparagi – co dają naszemu organizmowi

Szparagi są nie tylko bardzo smaczne, ale są też bardzo zdrowe i mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Można przygotowywać je na wiele sposobów. Zarówno białe, jak i zielone możemy piec w piekarniku, smażyć lub gotować.  Mogą stanowić główne danie oraz służyć jako dodatek. Decyzja należy do gotującego.
Ze szparagów możemy przygotować  pyszną zupę – kremu. Wspaniały jest też sos z nich zrobiony. Wyśmienicie smakują jako danie z patelni. Zawsze podkreślają  elegancję posiłku.
Szparagi mają korzystny wpływ na nasz organizm i należy maksymalnie wykorzystywać sezon, kiedy z łatwością możemy je kupić w sklepie, na bazarze, lokalnym targu lub wziąć z własnej uprawy. Nie ma wątpliwości, że warto je jeść. Są bardzo nisko kaloryczne, a 90% ich masy stanowi woda. 
Szparagi preferują sportowcy, gdyż warzywo to zawiera dużo białka i ułatwia budowanie mięśni. Ponadto jest prawdziwym rezerwuarem witamin i soli mineralnych, co ogromnie wspiera organizm. Kwas foliowy w szparagach dobroczynnie wpływa na serce i cały układ krążenia. 

Szparagi powinny jeść także osoby szczególnie dbające o urodę. Witamina E i C dba o piękny wygląd skóry i paznokci, a i wygląd naszych włosów się poprawi. Wapń i fosfor sprawią, że rzadziej będziemy odwiedzać dentystę, a kości będą mocne. 

Szparagi to naturalne antyoksydanty. Zawierają bowiem substancje aktywne, które hamują rozwój komórek nowotworowych. 

Chronią także przed chorobami nasz układ moczowy. Asparagina w nich zawarta poprawia pracę nerek i nie dopuszcza do odwodnienia organizmu. 

Białe i zielone szparagi to ten sam gatunek. Zielone wyrastają nad ziemię, białe natomiast dojrzewają w ziemi i nie produkują chlorofilu. 

By szparagi przyniosły oczekiwaną korzyść dla organizmu muszą być prawidłowo przygotowane. Wówczas nie stracą najwartościowszych składników odżywczych i walorów smakowych. 

Szparagi należy gotować krótko. Zielone nie dłużej niż trzy minuty od zagotowania się wody. Białe natomiast około 15 minut, by nie pozostały łykowate. Bardzo dobrym  pomysłem jest gotowanie szparagów na parze. 

Jeśli ktoś jeszcze nie przekonał się do szparagów, to ostatnim argumentem „za” niech będzie to, że zawierają mnóstwo beta-karotenu, który chroni nasz wzrok zapobiegając zwyrodnieniu plamki żółtej. 

Przydatny był post? Udostępnij!

Comments

comments

Add Comment