Trzy zioła, które znacząco wpływają na długość naszego życia

Trzy zioła długowieczności składają się na napar, który służy osiągnięciu późnego wieku bez dokuczliwych chorób. Antropolog Dan Buettner, który zajmuje się badaniem miejsc na świecie, w których ludzie żyją najdłużej, odkrył, co zapewnia tym społecznościom bardzo dobrą kondycję do późnego wieku.

Trzy zioła długowieczności

Ludzie w badanych społecznościach w ciągu całego dnia, codziennie od rana do wieczora, popijają pewien napar. Podstawę przepisu stanowią trzy rodzaje ziół. Są to: oregano, rozmaryn i szałwia. Są to prawdziwie trzy zioła długowieczności. 

Mieszkańcy tych regionów na świecie, gdzie żyje się najdłużej, mają różne przepisy na długowieczność. Dla mieszkańców japońskiej Okinawy to nieustanna aktywność i dieta. Mieszkańcy śródziemnomorskiej wyspy Sardynii mają tradycyjny przepis na zupę minestrone.

Zdrowa dieta, uprawianie różnych form ruchu oraz silne więzi rodzinne i społeczne także sprzyjają długowieczności. Antropolog Dan Buettner odkrył jeszcze coś bardzo ciekawego. Mianowicie to, że o długowieczności w badanych społeczeństwach decyduje suma drobnych, ale bardzo istotnych nawyków. To one składają się na codzienność długowiecznych mieszkańców i stanowią o ich doskonałej formie.

O diecie długowiecznych społeczności wiele już napisano. Jednak wiedzę tę warto poszerzyć o jeszcze jeden element – napar długowieczności. Składają się na niego tzw. trzy  zioła długowieczności. 

Antropolog w swych badaniach zwrócił  uwagę na specyficzną mieszankę ziół, po którą sięgają pełni wigoru długowieczni mieszkańcy wspomnianych regionów. W ich domowych apteczkach nie może zabraknąć trzech ziół: oregano, rozmarynu i szałwii. Parzone oddzielnie lub wymieszane z sobą okazują się prawdziwym eliksirem na długie i zdrowe życie. 

Wszystkie te trzy zioła działają silnie przeciwzapalnie i moczopędnie, co powoduje obniżenie ciśnienia krwi. 

Dokładne badania wykazały, że flawonoidy i kwas fenolowy zawarty w naparze z oregano mogą pomóc w leczeniu stanów zapalnych i stresu oksydacyjnego. Oregano wykazuje także właściwości przeciwutleniające. Są 30 razy silniejsze od borówki amerykańskiej, ponad 40 razy silniejsze niż jabłka i 56 razy silniejsze niż truskawki. Te właściwości czynią z oregano jeden z najsilniejszych środków ochrony komórek mózgowych. Ponadto oregano jest bogatym źródłem witaminy C i wykazuje silne właściwości antybakteryjne.

Szałwia jest bogata w ważne składniki odżywcze. Szczególnie dużo zawiera witaminy K odpowiadającej za prawidłowe krzepnięcie krwi. Zawiera również magnez, cynk, miedź oraz witaminy A, C i E. Szałwia ma zdolności obniżające poziom cukru we krwi i cholesterolu.

Kolejne ziele z naparu długowieczności to rozmaryn. Jest cennym źródłem żelaza, wapnia i witamin A, C i B-6. W lecznictwie jest używany od niepamiętnych czasów. Posiada bogactwo przeciwutleniaczy i związków przeciwzapalnych, pomagających wzmocnić układ odpornościowy i poprawić krążenie krwi. Co interesujące – zapach rozmarynu wpływa również zbawiennie na nastrój i funkcje poznawcze. Składniki odżywcze zawarte w rozmarynie chronią komórki skóry przed uszkodzeniami, które powodują słońce i wolne rodniki.

Przepis na napar „Trzy zioła długowieczności”

Składniki:

2 łyżeczki oregano

2 łyżeczki szałwii

2 łyżeczki rozmarynu

Przygotowanie:

Wsyp trzy zioła do litrowego szklanego naczynia. Zagotuj wodę. Zalej zioła i przykryj naczynie. Jest to porcja na jeden dzień.

Uwaga: ziół nie zalewamy wrzątkiem. Należy odczekać chwilę, aż woda uzyska temperaturę 90-80 stopni.

Jednak nie same zioła i nie sam napar z tych trzech ziół zapewniają tak spektakularne korzyści i długowieczność. Ważny jest fakt, że ludzie piją napar z tych ziół przez cały dzień, codziennie i przez całe lata. 

Warto to jeszcze raz podkreślić: badane osoby, które cieszą się dobrym zdrowiem i dożywają późnej starości, mają ważny stały nawyk – popijają napar z oregano, szałwii i rozmarynu przez cały dzień i robią to regularnie przez lata.

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment