Zmiany w organizmie wywołane odwodnieniem


Woda to życie. Stanowi aż 2/3 masy naszego ciała. Nie możemy bez niej żyć dłużej niż kilka dni. Każda komórka jej potrzebuje, by istnieć. Woda pełni bardzo ważną funkcję w regulacji temperatury ciała, nawilża organizm, usuwa toksyny, usprawnia trawienie i odpowiada za zdrowie i stan naszej skóry.

Jeśli w organizmie brak wody i następuje odwodnienie zaczyna on źle funkcjonować. Żeby temu zapobiec należy odpowiednio dużo pić i jeść produkty, które sporo wody zawierają.

Czynniki, które sygnalizują odwodnienie organizmu:

 1. Ból głowy i brak koncentracji

Odwodnienie organizmie wywołuje osłabienie pracy mózgu, komórki stają się niedotlenione. Często to wywołuje migrenę i napięcie nerwowe. Następnym razem zanim weźmiesz tabletkę od bólu głowy, najpierw wypij szklankę wody, a ból prawdopodobnie sam minie.

 1. Brak koncentracji

Odwodnienie organizmu wpływa na sprawność myślenia, nastrój i pamięć. Powoduje roztargnienie i trudności z koncentracją. Wg ostatnich badań, odwodnienie obok chronicznego zmęczenia i braku snu jest czynnikiem najbardziej zakłócającym sprawność myślenia.

 1. Krótki oddech i suche usta

W wyniku odwodnienia produkujemy mniej śliny. Następuje rozwój bakterii w ustach, które powodują nieprzyjemny oddech. Suchość ust to pierwszy sygnał odwodnienia.

 1. Zaparcia i problemy trawienne

Woda usprawnia trawienie i czyści układ pokarmowy. Odwodnienie organizmu powoduje zgagę, zaparcia i niestrawność.

 1. Zwiększony głód

Jeśli często masz ochotę na jakąś przegryzkę, sięgnij najpierw po szklankę wody. Odwodnienie organizmu nasz mózg odczuwa jako głód i domaga się pokarmu. Zamiast coś podjadać, wypij trochę wody z cytryną i odrobiną soli. Szybko uczucie głodu minie i nawodnień się.

 1. Rzadkie oddawanie moczu i zmiana jego barwy

Jeśli rzadko chodzisz do toalety by oddać mocz to sygnał, że jesteś odwodniony. Regularne picie powoduje też regularne sikanie. Wtedy mocz ma jasną barwę i jest przeźroczysty. Jeśli brakuje wody w organizmie mocz staje się ciemny i mętny.

 1. Zmęczenie

Brak wody powoduje spadek ciśnienia krwi i niedotlenienie wszystkich komórek organizmu, także mózgu. Czujemy się senni, ciągle zmęczeni, apatyczni, szybko się denerwujemy. Pojawiają się kłopoty z krążeniem krwi.

 1. Bóle mięśni i stawów

Stawy i chrząstki składają się w 80% z wody. Jeśli w organizmie brakuje jej kości stawów zaczynają ścierać się powodując ból. Woda jest nieodzowna w prawidłowym działaniu stawów i kości, zapobiega ich szybkiemu zużywaniu się.

 1. Sucha skóra i usta

Skóra potrzebuje odpowiedniego poziomu wody, by pozostawać nawilżoną i w dobrej kondycji. Jej brak powoduje, że mniej się pocimy i nie usuwamy przez skórę toksyn. Może to spowodować łuszczycę, egzemę i trądzik. Odwodnienie natychmiast powoduje wysychanie ust.

 1. Praca serce

Poziom wody w organizmie wpływa na prawidłowa pracę serca. Brak wody powoduje obniżenie ciśnienia krwi i szybsze bicie serca. Taki stan wywołuje niepokój i silny stres.

Jak zapobiegać odwodnieniu:

 • Pij odpowiednią ilość wody w ciągu dnia
 • Zaczynaj dzień od szklanki wody i pij przed każdym posiłkiem
 • Jeśli zapominasz o piciu, nastaw budzik, by ci o tym przypominał
 • Szczególnie w upalne dni trzymaj zawsze wodę przy sobie
 • Unikaj alkoholu, napojów energetyzujących i napojów z kofeiną, które odwadniają
 • Zawsze zgłaszaj lekarzowi kłopoty z krążeniem
 • wymiotowałeś, miałeś gorączkę pamiętaj, aby szybko uzupełnić wodę w organizmie

Pamiętaj! Odwodnienie jest bardzo szkodliwe dla organizmu i stanu Twojej skóry.

Przydatny był post? Udostępnij proszę na Facebooku! 

Comments

comments

Add Comment