Co łagodzi choroby zapalne jelit?

Choroby zapalne jelit – do nich zalicza się głównie wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego – Crohna. Choroby zapalne jelit charakteryzuje przewlekłość z nawracającymi i coraz bardziej zaostrzonymi objawami. Przyczyn choroby jest wiele, ale ostatnio upatruje się ich w zaburzeniach flory bakteryjnej jelit.

Flora bakteryjna jelit

Flora bakteryjna jelit u osób cierpiących na zapalne choroby tych fragmentów układu trawiennego znacznie różni się od tej, którą posiadają osoby zdrowe. Za zniszczenie naturalnej ochrony jelit może odpowiadać leczenie antybiotykami oraz spożywanie pokarmów z konserwantami, barwnikami i innymi substancjami, które znajdują się w przemysłowo produkowanej żywności. Po zjedzeniu takiego pokarmu wywiązuje się w jelitach reakcja prozapalna, a jej skutkiem jest uszkodzenie tkanki jelitowej.

Zioła na choroby zapalne jelit

Choroby zapalne jelit pomagają leczyć preparaty zielarskie, które dzielą się na trzy grupy:

1. Surowce zielarskie prebiotyczne – normują florę jelitową i zmniejszają ryzyko zaostrzeń choroby zapalnej jelit. Do tej grupy surowców zielarskich należą: korzeń mniszka lekarskiego i korzeń cykorii, które dostarczają substancji pobudzających wydzielanie żółci, wspomagają pracę wątroby i dróg żółciowych.

2. Surowce przeciwzapalne i ułatwiające gojenie – łagodzą objawy nawrotów stanów zapalnych jelit i skracają ich trwanie. W tej grupie ziół najważniejszy jest koszyczek rumianku i ziele dziurawca.

  • Rumianek zalecany jest przy kłopotach z trawieniem, biegunce i stanach zapalnych błon śluzowych. Łagodzi dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego i wątroby. Stosowany do przemywań trudno gojących się ran.
  • Ziele dziurawca przyspiesza gojenie błony śluzowej w przewodzie pokarmowym. Polecany na stany zapalne jelita grubego oraz w chorobach wątroby.

3. Zioła ułatwiające trawienie, żółciopędne i na wzdęcia – rozkurczają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, regulują trawienie i zapobiegają zaleganiu żółci. Zioła wiatropędne szybko usuwają wzdęcia. Do tej grupy należą koper włoski (na wzdęcia), kminek (wiatropędny) i liść pokrzywy (zatrzymuje biegunkę, uzupełnia elektrolity i dostarcza żelaza).

Choroby zapalne jelit – wzdęcia

Wzdęcia potrafią być bolesne i często są skutkiem chorób zapalnych jelit. Widocznym efektem wzdęć jest powiększony obwód brzucha. Aby brzuch stał się ponownie płaski warto zastosować specjalny zestaw roślinny na wzdęcia jelitowe. Mieszanka składa się z czterech starannie dobranych ziół, które skutecznie regulują pracę układu pokarmowego. Skutkiem działania zestawu jest zwiększenie wydzielania enzymów trzustkowych i soku żołądkowego, które pobudzają ruchy robaczkowe jelit. Ponadto czynniki aktywne tych ziół hamują fermentację pokarmu w jelitach i gromadzenie się w nich gazów gnilnych, powodujących dokuczliwe wzdęcia. Zapobiegają także dalszemu rozwojowi chorób zapalnych jelit. 

Rada jest taka: jeśli masz dość wzdętego brzucha sporządź napar z czterech specjalnie dobranych ziół. Pij napój regularnie 2 razy dziennie, 20 minut po jedzeniu aż do ustąpienia dolegliwości. 

Składniki:
koper włoski
mielony kminek
liść pokrzywy
mielony owoc kolendry

choroba zapalna jelit

Przygotowanie:
Wsyp do kubka po 1 łyżeczce kopru włoskiego i liści pokrzywy oraz po pół łyżeczki zmielonego kminku i zmielonych owoców kolendry. Zalej mieszankę wrzątkiem, przykryj kubek spodeczkiem i odstaw na 10 minut. Następnie wypij ciepły napar.

Przydatny był post? Podziel się!Comments

comments

Add Comment