Rak jelita grubego daje wczesne objawy, takie jak …

Rak jelita grubego jest jedną z najczęstszych chorób, jakie współcześnie dotykają ludzi. Zaburzenia trawienia najczęściej wynikają z problemów właśnie z jelitem grubym. Pozostawione bez leczenia mogą doprowadzić do groźnych powikłań i chorób.

Źle funkcjonujące jelito grube wykrywa się już u co czwartej osoby i ta statystyka ciągle się pogarsza. Dziś przygotowaliśmy listę sygnałów ostrzegawczych, które mogą zwiastować to, że rozwija się rak jelita grubego:

1. Ból brzucha – często połączony z biegunką, zaparciami, wzdęciami i gazami

Z początku dolegliwości są łagodne, jednak z czasem ból się nasila. Ból brzucha przypominający skurcze może być oznaką rozwijającej się choroby jelita grubego.

2. Problemy z oddawaniem stolca

Jelito grube, kiedy zaczyna szwankować, daje różne oznaki i dolegliwości. Niektóre osoby narzekają na biegunki, inne na zaparcia. Wspólnym mianownikiem tych zaburzeń jest ciągłe uczucie potrzeby pójścia do toalety. Innym sygnałem problemów z jelitem grubym jest nietypowa konsystencja kału lub występujący w nim śluz. Zbadaj się i sprawdź, czy nie postępuje u ciebie rak jelita grubego.
 
3. Kłopoty z trawieniem

Uczucie mdłości, wymioty i odczuwanie pieczenia w brzuchu to już bardzo poważne znaki, że z jelitem grubym dzieje się coś złego.

4. Objawy nowotworowe jelita grubego

Słabe sygnały niedomagania jelita grubego można wyeliminować poprzez zmianę diety. Jednak poważniejszych zaburzeń nie można ignorować i należy dokładnie zbadać przyczynę kłopotów. Najważniejsze, żeby jak najszybciej fachowo zdiagnozować ewentualny nowotwór.

Bardzo typowymi sygnałami tego, że może to być rak jelita grubego są:
1. Silne skurcze brzucha
2. Zmęczenie i brak sił
3. Utrata wagi bez zmiany sposobu odżywiania się
4. Widoczne zmiany w stolcu
5. Pojawienie się krwi w stolcu

Zaburzenia trawienne nie zawsze muszą oznaczać najgorsze, ale nie wolno lekceważyć wymienionych powyżej objawów. Jak najszybciej skonsultuj dolegliwości u specjalisty. Nawet groźne choroby, takie jak rak jelita grubego, odpowiednio wcześnie wykryte są całkowicie wyleczalne. 

Przydatny był wpis? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment