Ratunek dla wątroby kryje się w trzech ziołach

Ratunek dla wątroby stanowią dobrze dobrane ziołowe specyfiki.  Wątroba jest gruczołem wewnętrznym, wielofunkcyjnym, o dużej zdolności regeneracyjnej. Składa się z dwóch płatów, a gdy jeden z nich zostanie usunięty, po jakimś czasie ulegnie odtworzeniu.

Jednak, jeśli uszkodzenia wątroby będą się powtarzać, przestanie ona pełnić swoje funkcje z powodu marskości. Wówczas warto wykorzystać zioła, które spożywane regularnie przez dłuższy czas, skutecznie pomagają w uzdrowieniu tego ważnego narządu.

Zioła to ratunek dla wątroby

W zapobieganiu schorzeniom wątroby i w leczeniu nieprawidłowego jej funkcjonowania najskuteczniej pomagają takie zioła, jak ostropest plamisty, rzodkiew oraz karczoch.

Ostropest (Silybum)

kwiat ostropestu ziele na wątrobę

Wyciągi z ostropestu są stosowane w niewydolności wątroby wynikłej na skutek działanie związków trujących. 
Chronią także przed rozwojem żółtaczki, zastojem żółci, zapaleniem wątroby, uszkodzeniami naczyń krwionośnych w wątrobie. Hamują postępującą martwicę i marskość tego ważnego narządu.

Za leczniczą skuteczność ostropestu odpowiadają m.in. flawonolignany, fitosterole, flawonoidy i gorycze. Flawonolignany uszczelniają uszkodzone błony komórkowe wątroby i blokują wnikanie toksyn. Przyspieszają podział komórkowy, co prowadzi bezpośrednio do skutecznej regeneracji miąższu wątroby.

Ponadto ostropest działa ochronnie na błonę śluzową żołądka. Sylimaryna zawarta w roślinie działa przeciwnowotworowo na jelito grube, prostatę i skórę, gdyż usuwa komórki rakowe.

Rzodkiew (Raphanus sativus)

przekrojone rzepy ratunek dla wątroby

Rzodkiew należy do bardzo zdrowej rodziny kapustowatych. Ze względu na właściwości odżywcze, lecznicze i kosmetyczne uprawiana jest od czasów starożytnych. Ma zastosowanie jako ratunek dla wątroby, gdy pojawiają się stany zapalne miąższu wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Rzodkiew szybko łagodzi nieżyty żołądka i dwunastnicy, a także  pobudza wydzielanie gruczołów przewodu pokarmowego, głównie żółci. Zawiera niewiarygodną wręcz ilość potasu, aż do 1200 mg w 100 gramach surowca. Wyciśnięty sok z rzodkwi połączony z miodem działa jak antybiotyk i leczy chrypkę oraz suchy kaszel. Stosowany zewnętrznie na włosy wzmacnia je i usuwa łupież.

Karczoch (Cynara scolymus)

kilka sciętych główek karczocha

Przy opisie ziół poprawiających pracę wątroby nie sposób pominąć karczocha. Specyfiki z tej rośliny mają zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych wątroby, żółtaczki, kamicy pęcherzyka żółciowego oraz nieprawidłowej przemiany żółciowej. Ponadto są pomocne w leczeniu stwardnienia zrostowego tętnic i miażdżycy tętnic.

 Nie da się przecenić ochronnego działania ekstraktów karczocha na komórki wątroby i tego, że obniża tzw. zły cholesterol (LDL). W długotrwałych schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego zaleca się dawkę preparatu w ilości 3 g dziennie.

Warto podkreślić, że stosowanie preparatów z ostropestu, rzodkwi i karczocha jest ratunkiem dla wątroby i  rozwiązuje większość z nią  problemów.
Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment