Lista największych korzyści z codziennej drzemki.

Drzemka

Photo by Hernan Sanchez on Unsplash

Krótka, regularna drzemka niesie wiele zdrowotnych korzyści –głoszą najnowsze badania naukowe.

Nasze zabiegane życie nie skłania nas do zwolnienia tempa w ciągu dnia i zdrzemnięcia się choćby na krótką chwilę. Jednak zadbaj o krótki odpoczynek w ciągu dnia i „naładuj baterie”. Przyniesie ci to korzyści nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także psychicznego – zalecają naukowcy ze słynnego uniwersytetu w Harvardzie.  

Niedobory snu skutkują chronicznym zmęczeniem, złym nastrojem i małą wydolnością w pracy. Ale to nie wszystkie zagrożenia niedosypiania. Do tej listy dochodzi jeszcze otyłość, wysoki poziom ciśnienia oraz depresja. Picie energetyzujących napojów nic tu nie pomoże. Wypoczęci produkujemy mniej kortyzolu, czyli hormonu stresu i łatwiej radzimy sobie z nerwami.

Chroniczny stres degraduje naszą jakość życia. Wiele znanych w świecie postaci lubiło zdrzemnąć się krótko i odzyskać energię do dalszej pracy. Znany był z tego  Winston Churchill – były dwukrotny premier Wielkiej Brytanii i laureat literackiej Nagrody Nobla, wynalazca żarówki Thomas Edison, także Napoleon Bonaparte i wiele innych postaci ze świata nauki, sztuki i polityki.

Zalety 20 – minutowej codziennej drzemki:

  1. Znaczna poprawa pracy mózgu
  2. Usprawnienie pracy serca
  3. Redukcja poziomu stresu i uczucia niepokoju
  4. Eliminacja chęci podjadania
  5. Zwiększona wydolność organizmu
  6. Powrót energii i chęci do życia
  7. Wzmocnienie odporności na choroby
  8. Odzyskanie równowagi hormonalnej
  9. Poprawa nastroju

Drzemka nie jest zarezerwowana tylko dla dzieci, osób starszych, czy przemęczonych matek małych dzieci. Stosuje ją wielu ludzi sukcesu. Niektóre firmy na świecie już doceniły jej korzystny wpływ na zdrowie i wydajność pracowników i stworzyły wyodrębnione miejsca na drzemkę w pracy. Także ty skorzystaj ze zdrowotnych właściwości codziennej drzemki.    

Comments

comments

Add Comment