Zioła, które leczą choroby jamy ustnej i zębów

Choroby jamy ustnej i zębów występują bardzo powszechnie. Są procesem, który przebiega nie tylko miejscowo, ale ma ogromny wpływ na stan zdrowia całego organizmu. Nie wszyscy mamy tego wystarczającą świadomość i często bagatelizujemy takie dolegliwości.

Stan zapalny jamy ustnej nie zawsze wynika z zaniedbania. Niektóre przypadłości wynikają z zaburzeń ogólnoustrojowych, a nieraz są sygnałem poważniejszych chorób. Tym bardziej nie można ich lekceważyć.

Choroby jamy ustnej i zębów

Najczęściej występujące choroby jamy ustnej i zębów to próchnica i choroby przyzębia. Kolejnym powszechnym procesem zapalnym w tym obszarze jest zapalenie dziąseł. Powstaje w wyniku nadmiernego namnażania się bakterii na szyjkach zębowych, zalegania kamienia nazębnego, ubytków w zębach, wadliwego dopasowania protezy oraz nieleczonych wad zgryzu. Na zapalenie dziąseł cierpią głównie osoby młode.  

Drożdżyca to kolejna choroba jamy ustnej. Powstaje na skutek zakażenia grzybem z rodzaju Candida. Warunki sprzyjające zakażeniu tym grzybem to niedobór witamin z grupy B, uboga dieta, osłabiona odporność w wyniku innych chorób, np. cukrzycy, gruźlicy, białaczki, choroby nowotworowej. Zażywanie antybiotyków, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, stany zapalne błony śluzowej to także warunki do rozwoju drożdżycy.

Często występujące choroby jamy ustnej to także afty, zajady, owrzodzenia, opryszczkowe zapalenie dziąseł, leukoplakia (grube białe plamy na języku i po wewnętrznej stronie policzków. Może to być stan przedrakowy). Wszelkie stany zapalne jamy ustnej wywołują nieprzyjemny zapach z ust.

Zioła leczące choroby w jamie ustnej i zębach

Stosowane w ziołolecznictwie rośliny przynoszą bardzo dobre wyniki w zapobieganiu i leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i zębów. Tymianek, chaber, bławatek, pięciornik kurze ziele i świetlik łąkowy używane zewnętrznie jako płukanki działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie i kojąco. Wywarem sporządzonym z tych ziół i zastosowanym do inhalacji dużo dobrego zrobimy dla całego organizmu. Natomiast wewnętrznie możemy wykorzystać rumianek, nagietek i szałwię. Gdy zrobimy z nich napar i będziemy pić regularnie usuniemy z jamy ustnej nadmiar bakterii i pozbędziemy się stanu zapalnego.

Przepis na napar przeciwko chorobom w jamie ustnej i zębach 

Składniki

  • 1 łyżeczka rumianku
  • 2 łyżeczki nagietka
  • 1 łyżeczka szałwii

Sposób sporządzenia

Przygotuj półlitrowy szklany pojemnik z przykrywką. Wsyp do niego wymienione zioła i zalej do pełna wrzątkiem. Przykryj naczynie i odczekaj 20 minut. Następnie sporządzony wywar przecedź na dość drobnym sitku. Taką porcję podzieloną na trzy części pij codziennie (rano na czczo, w południe 1 godzinę po obiedzie, a ostatnią porcję tuż przed snem). Stosuj kurację do momentu, aż na stałe pozbędziesz się choroby jamy ustnej i zębów.  

Przydatny był post? Daj znać znajomym! 

Comments

comments

Add Comment