Rośliny leczące choroby układu oddechowego

Choroby układu oddechowego są jednymi z pierwszych na czarnej liście chorób najbardziej zagrażających zdrowiu i życiu ludzi. Zakażenia dróg oddechowych stanowią częstą przyczynę śmierci u osób zdrowych, niemających wcześniej innych dolegliwości, a jeszcze groźniejsze są one dla osób z obniżoną odpornością.  

Układ oddechowy składa się z płuc i dróg oddechowych, do których należą jama nosowa, gardło, krtań, tchawica, oskrzela i oskrzeliki. Cały układ umożliwia nam niezbędny do życia proces, czyli wymianę gazową w płucach. Pobieramy tlen z powietrza przez hemoglobinę krwinek czerwonych, a następnie zwracamy na zewnątrz dwutlenek węgla, który przechodzi przez pęcherzyki i cały układ oddechowy.

Zdrowy układ oddechowy umożliwia sprawny pobór tlenu i wydalenie dwutlenku węgla. Każda tkanka naszego ciała wymaga tlenu, aby mogła funkcjonować i wytwarzać energię. Dorosły człowiek pozostający w spoczynku oddycha 7 – 20 razy na minutę, natomiast zaczynamy szybciej oddychać, gdy wykonujemy jakiś wysiłek fizyczny lub cierpimy na chorobę płuc. Czasami oddychamy też wolniej. Dzieje się to wtedy, gdy dokuczają nam choroby neurologiczne lub występują zaburzenia wynikające z działania narkotyku na organizm. Różnice w częstotliwości oddychania wynikają również z wieku. Dzieci oddychają szybciej niż osoby dorosłe.

Choroby układu oddechowego

Choroby układu oddechowego to najczęściej zakażenia, ale także nadciśnienie, zatorowość płucna i rak płuc. Skutecznie można je leczyć za pomocą ziół. Rośliny te wykorzystywane są także w przypadkach, kiedy niezbędna okazuje się terapia farmakologiczna. Wówczas są ważnym uzupełnieniem leczenia, a następnie w okresie zdrowienia i rekonwalescencji.

Rośliny leczące choroby układu oddechowego

W skład skutecznych mieszanek ziołowych używanych w chorobach układu oddechowego wchodzi tymianek, malwa i dziewanna oraz lobelia. Tymianek zawiera bakteriobójczy tymol, malwa i dziewanna śluzy, które działają osłaniająco i powlekająco, a lobelia wykrztuśne saponiny. Dzięki zawartości krzemionek, zioła te wykazują także działanie ochronne i regeneracyjne na błony śluzowe. Poza tym duża różnorodność związków występujących w tych roślinach sprawia, że działają one przeciwnieżytowo i mineralizująco na błony śluzowe górnych dróg oddechowych.

Choroby układu oddechowego – przepis na leczniczy napar  

Składniki

  • 1 łyżeczka tymianku
  • 1 łyżeczka malwy
  • 1 łyżeczka dziewanny
  • 1,5 łyżeczki lobelii 

Przygotowanie

Uszykuj szklane naczynie o pojemności 0,5 litra. Wsyp do niego przygotowane zioła i zalej wrzątkiem do pełna. Parz pod przykryciem 20 minut. Następnie odcedź napar i popijaj go ciepły lub całkowicie wystudzony w ciągu całego dnia pomiędzy posiłkami. Zwróć uwagę, by pić napar nie wcześniej niż 1 godzinę po jedzeniu. Stosuj regularnie tak długo, aż choroba całkowicie ustąpi.       

Comments

comments

Add Comment