Poznaj sposoby na radzenie sobie ze zmęczeniem psychicznym i fizycznym

Kiedy czujesz, że Twoja energia życiowa jest na niskim poziomie, nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym powinieneś zastanowić się nad swoją dietą. Doskonale sprawdza się tutaj powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy.

Oto lista przyczyn zmęczenia psychicznego oraz fizycznego:

 Ciąża 
Niedokrwistość 
 Cukrzyca 
Nadmiar pracy 
Zbyt mało snu
Zła dieta 
Deficyt białka i witamin 
Palenie
Zaburzenia snu
Depresja 
Otyłość

Duża zawartość owoców a przede wszystkim soków i naturalnych pokarmów z dużą zawartością witamin i naturalnych cukrów taki jak np. fruktoza  zapewni Ci to czego potrzebujesz aby wzmocnić organizm. 

A oto lista środków, które są niezastąpione w walce ze zmęczeniem zarówno psychicznym, jak i fizycznym:

1. Banan – owoc, który da Tobie dużą dawkę energii. Zawiera witaminę B6 oraz tryptofan, aminokwas, który odpowiada za bardzo wiele procesów w naszym organizmie.

2. Rośliny strączkowe – grupa roślin z rodziny bobowatych, charakteryzują się dużymi nasionami. Najważniejsi przedstawiciele to fasola, ciecierzyca oraz soczewica.  Istnieje wiele sposobów na ich wykorzystanie. Można na przykład zrobić na ich bazie gulasz, czy dodać do hamburgera.

3. Czerwona papryka – warzywo bardzo bogate w witaminę C. Wspomaga układ odpornościowy. Mało osób wie, że papryka jest świetnym rozwiązaniem w walce z bezsennością i przewlekłym zmęczeniem.

4. Szpinak – zielona roślina zawierająca witaminę A oraz B9, ułatwia nam wchłanianie żelaza oraz magnezu. Można go dodawać do koktajli owocowych. Świetnie komponuje się z kiwi, oraz bananem. Szpinak powinno się jeść przynajmniej raz w tygodniu.

5. Orzechy – Bardzo duża dawka energii. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych, witamin, magnezu sprawia, że orzechy są niezastąpionym źródłem energii. Bardzo pomocne w walce ze zmęczeniem psychicznym i fizycznym.

6. Woda – często o niej zapominamy, wielu z nas nie docenia jej potencjału i dobroczynnego wpływu na organizm. Człowiek powinien pić 2-3 litry dziennie. Woda pobudza, zapobiega zmęczeniu, orzeźwia i świetnie chłodzi w upalne dni.
żródło: medicalnewstoday.com, wikipedia.org, google.pl/grafika

Comments

comments

Add Comment