Wysoki poziom cholesterolu – wygląd stóp

Wysoki poziom cholesterolu to zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach także dla życia. Należy wiedzieć, że cholesterol jest naturalnym produktem naszej wątroby. Dostarczamy go do organizmu również z pożywieniem, zjadając produkty, które zawierają cholesterol. 

Obecność w organizmie tak zwanego złego cholesterolu, czyli LDL, jest czymś naturalnym dla organizmu. Należy jednak bardzo dbać o to, by jego poziom utrzymywał się w normie i nie przekraczał 100 mg/dl (2,5 mmol/l).   

Cholesterol LDL odpowiada za transport cząsteczek cholesterolu z wątroby po całym organizmie. Każda komórka organizmu pobiera właściwą ilość cholesterolu, natomiast nadmiar transportowany jest z powrotem do wątroby przez tzw. dobrą frakcję cholesterolu (HDL).  Jeśli złego cholesterolu jest za dużo, zaczyna przyklejać się do ścianek tętnic i następuje proces rozwoju miażdżycy.  

Wysoki poziom cholesterolu – przyczyny 

  • uwarunkowania genetyczne
  • niezdrowy styl życia
  • skłonności rodzinne
  • jako wynik powikłań przy chorobie przewlekłej 

Wysoki poziom cholesterolu – objawy 

Znacznie podwyższony poziom cholesterolu jest szczególnie groźny dla układu sercowo – naczyniowego, gdyż powoduje zmiany w tętnicach. Zmiany te występują w postaci złogów, które zmniejszają “światło” naczyń krwionośnych, czyli je zatykają  i w krótkim czasie powodują ich sztywnienie.

Widocznym efektem wysokiego poziomu cholesterolu żółte zgrubienia w okolicach oka, najczęściej na powiece, a także w zgięciach łokci oraz pod piersiami. Odkładający się cholesterol tworzy guzki na ścięgnach przy nadgarstkach i ścięgnie Achillesa.  

Wysoki poziom cholesterolu w organizmie powoduje skurcze nóg, utrudnia koncentrację, zaburza pamięć i spowalnia uczenie się nowych rzeczy. Wysoki poziom cholesterolu prowadzi do otyłości. 

Osoby po 50 r.ż. znajdują się w dużej grupie ryzyka i powinny wykonywać badanie poziomu cholesterolu co 2 lata. Natomiast te osoby, które chorują na cukrzycę, takie badanie powinny wykonywać co rok.

Wysoki poziom cholesterolu – wygląd stóp

Nogi osób z wysokim cholesterolem mają zupełnie inny wygląd, niż u osób zdrowych. Przede wszystkim są o wiele słabsze i sztywniejsze, z utrudnionym przepływem krwi.  Osoby, które cierpią z powodu wysokiego poziomu cholesterolu mają stopy o charakterystycznym wyglądzie skóry. Ich stopy wyglądają jakby skóra na nich miała się za chwilę rozstąpić, jest napięta i połyskliwa. Zatkane tętnice powodują niedokrwienie kończyn, co powoduje, że są zimne, a skóra na nich przybiera barwę sinobiałą. Pojawiają się żółte, podskórne grudki.  

By wesprzeć organizm w walce o zdrowy poziom cholesterolu  wskazane jest dostarczenie mu większej ilości witaminy A, C i E. Łatwo znajdziemy je w naturalnych produktach:
wit. A –  jajka, przetwory mleczne, wątróbka, tłuste ryby, podroby, jarmuż, szpinak, dynia, kapusta kiszona, zakwas z buraków;   
wit. B – natka pietruszki, brukselka, kapusta, szpinak, papryka, buraki, rzodkiewka;
wit. E – migdały, słonecznik, pomidory, sałata, orzechy laskowe, oleje roślinne.

Przydatny był ten post? Podziel się z innymi – udostępnij!

Comments

comments

Add Comment