Orzech włoski – wywar z liści przeciw wypadaniu włosów. Przepis

Orzech włoski zaczął być uprawiany prawdopodobnie około 2,5 tys. lat przed naszą erą. Jest wymieniany w pochodzącej z VI w. p.n.e. Pieśni Salomona – jednej z ksiąg Starego Testamentu.

Orzech włoski – właściwości lecznicze

Orzech włoski to bogate źródło leczniczych składników. Owoce zawierają duże ilości witamin, szczególnie silnie przeciwutleniającej witaminy E, która zapobiega chorobom układu krążenia oraz wpływa na krzepnięcie krwi. W orzechach znajdziemy także ważne sole mineralne, a mianowicie:

  • potas – który dba o prawidłową kurczliwość mięśnia serca i wzmacnia mięśnie
  • fosfor – składnik absolutnie niezbędny każdej komórce do funkcjonowania
  • magnez – który reguluje ciśnienie krwi i dba o nasz układ nerwowy   

Orzech włoski – jak działa na włosy?

Wywar z liści orzecha włoskiego to naturalny kosmetyk, który widocznie wzmocni osłabione i wypadające włosy. Liście orzecha rozwijają się dosyć późno, bo dopiero na przełomie kwietnia i maja, równocześnie z kwiatami. Wywar z nich sporządzony zregeneruje zniszczone włosy, wzmocni cebulki i sprawi, że będą rosły silniejsze i będzie ich więcej. Co bardzo ważne – zapobiegnie ich wypadaniu w przyszłości.

Przepis na wywar z liści orzecha przeciw wypadaniu włosów  

Do przygotowania wywaru najlepiej użyć świeżych, zdrowych liści zebranych z końca gałęzi pod koniec czerwca lub na początku lipca. Po sezonie z powodzeniem można używać suszu.

Sposób przygotowania

Garść wypłukanych liści wrzuć do garnka i zalej zimną wodą tak, aby woda wystawała ponad liście ok. 3 cm.  Przykryj garnek i zacznij podgrzewać, aż doprowadzisz do wrzenia. Pogotuj składniki przez 10 minut i zdejmij garnek z ognia.

Użycie

Wymyj włosy jak zwykle i osusz ręcznikiem. Następnie odcedź wywar do miednicy. Uzupełnij zimną wodą, aby nie był za gorący i zamocz w nim włosy. Dopilnuj, aby wywar dotarł do każdego centymetra skóry głowy i  miał szanse dożywić każdą cebulkę włosów. Następnie osusz włosy ręcznikiem i najlepiej pozostaw do swobodnego wyschnięcia.

Stosuj ten zabieg początkowo przy każdym lub co drugie mycie włosów, a gdy zauważysz, że włosy wyraźnie odżyły i pojawiło ich się przy skórze dużo więcej wówczas używaj wywaru z liści orzecha 2 – 3 razy w miesiącu.     

Uwaga! Wywar przyciemni nieco włosy, czego pozytywnym skutkiem jest to, że w naturalny sposób je odsiwi.

Przydatny był post? Podziel się!    

Comments

comments

Add Comment