Nadciśnienie tętnicze jest częstym powodem przedwczesnego zgonu. Wystarczy mała zmiana, by tego losu uniknąć

Nadciśnienie tętnicze pojawia się wtedy, gdy utrzymuje się na poziomie 140/90 lub wyższym przez tydzień i dłużej. O nadciśnieniu tętniczym mówimy również wówczas, gdy tylko jeden z tych wskaźników jest podwyższony i trwa powyżej tygodnia.

Nie należy lekceważyć wysokiego ciśnienia krwi i jeśli masz do tego skłonności, obserwuj swój organizm bardzo uważnie.

Nadciśnienie tętnicze niezwykle negatywnie obciąża organizm i cały układ krwionośny. W konsekwencji grozi nam atak serca, udar, niedomaganie nerek. To także pierwszy krok do początków demencji.

Co najczęściej wywołuje nadciśnienie tętnicze? Czynnik okazuje się dość banalny i często po prostu lekceważony. Jest to głównie sposób odżywiania się i ogólny styl życia.

  1. Spożywamy zbyt dużo soli
  2. Jemy za mało owoców i warzyw
  3. Mamy za mało ruchu
  4. Mamy nadwagę
  5. Pijemy za dużo alkoholu

Aby wynik samodzielnego mierzenia ciśnienia był prawidłowy, pomiaru należy dokonywać regularnie raz w miesiącu. Przed pomiarem nie należy pić kawy, herbaty, wina, piwa i mocniejszych trunków. Nie wolno także palić papierosów.

Nie bez znaczenia jest nasz wiek, im jesteśmy starsi, tym bardziej czynniki szkodliwe wpływają na poziom ciśnienia krwi. Nie należy zapominać także o skłonnościach rodzinnych do podwyższonego ciśnienia.  

Sami jednak możemy pomóc sobie wyregulować ciśnienie krwi. Wystarczy, że nasze pożywienie będzie bogate w owoce i warzywa. Zadbamy, by nie odwodnić organizmu. To czynnik, który bardzo często wywołuje nadciśnienie tętnicze.

Jeśli do powyższych zmian dodamy sporo codziennego ruchu i nauczymy się w spokojny sposób podchodzić do wydarzeń i sytuacji codziennego życia, będziemy mieli szansę cieszyć się dobrym zdrowiem. 

UWAGA:

Aby wynik samodzielnego mierzenia ciśnienia był prawidłowy i dawał obraz naszego zdrowia, pomiaru należy dokonywać regularnie raz w miesiącu. Przed pomiarem nie należy pić kawy, herbaty, wina, piwa i mocniejszych trunków. Nie wolno także palić papierosów. 

Chcesz więcej dowiadywać się na temat zdrowia? Polub nas na Facebooku, a będziesz otrzymywać najważniejsze informacje! 

Comments

comments

Add Comment