Witaminy „antynerwowe”

Witaminy „antynerwowe” to głównie te z grupy B. Charakteryzują się tym, że wykazują działanie nawet w niewielkich ilościach. Dobrym ich źródłem są drożdże, wątróbka oraz ziarna zbóż. Są niezbędne naszym nerwom.

Witaminy “antynerwowe” – wpływ na nastrój

Witaminy “antynerwowe”, czyli te z grupy B „tworzą optymistów”, gdyż pomagają w uzyskaniu dobrego samopoczucia, usuwają zmęczenie, nerwowość i irytację. Prowadzą do dobrego apetytu i uregulowanego trawienia. Podobnie jak witaminę C, nasz organizm nie potrafi magazynować witaminy B. Nie mamy więc jej zapasu, aby korzystać z niej w razie potrzeby. Musimy ją codziennie dostarczać organizmowi.

Niedobór witamin z grupy B odpowiada za naszą krótką pamięć. Towarzyszy jej często także  bezsenność, brak ochoty do działania, niepewność, zmiany ciśnienia krwi i pulsu, kołatanie serca.   

Co podnosi zapotrzebowanie na witaminy z grupy B?

Osoby, które jedzą duże ilości potraw mącznych, wyłącznie białego pieczywa, ciast i słodyczy bardzo podnoszą zapotrzebowanie na witaminę B. Dobrze jest pamiętać, że alkohol utrudnia wchłanianie tej witaminy, nie mówiąc już o tym, że sprzyja powstawaniu raka jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku. Również kawa niszczy w naszym organizmie witaminę B, gdyż zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Powoduje jej ubytek aż o połowę!

Dobre źródła witaminy B

Godnym polecenia źródłem „antynerwowej” witaminy B, oprócz wcześniej wspomnianych drożdży, są płatki owsiane, nasiona słonecznika i sezamu, ziemniaki, fasola i groch. Zasobne w nią są także podroby wieprzowe (serce, wątroba), jajka, razowy chleb, ryż, kasza gryczana i orzechy laskowe.

Warto pamiętać, że dostarczając organizmowi bogatych źródeł witaminy B, zapewniamy mu także wszystkie inne witaminy i składniki odżywcze.

Witaminy „antynerwowe” i uroda

Witaminy z grupy B pomagają spalać cukry i usprawniają transport tlenu, czyli oddychanie każdej komórki. Jeśli nasilają ci się zmarszczki, pękają kąciki ust i pojawiają zajady, pieką oczy, łuszczy się skóra i szybko przetłuszczają włosy –  mogą to być symptomy niedoboru witaminy B.  

Gdy zauważysz, że łatwo popadasz w złość i zmęczenie, zacznij jeść więcej produktów bogatych w „antynerwową” witaminę B. Przedłuża ona także życie krwinek i odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji nowych czerwonych ciałek krwi.

Przydatny był post? Podziel się!  

Comments

comments

Add Comment