Rewelacyjny wpływ zielonych warzyw na nasze zdrowie. Jedz to codziennie

Zielone warzywa są jednymi z najzdrowszych i łatwo dostępnych produktów w naszej szerokości geograficznej. Najlepiej zjadać je na surowo, bo wtedy nie tracą cennych składników odżywczych. Zielone warzywa zawierają drogocenny kwas foliowy, który zaliczany jest do witamin z grupy B.

Przedstawiamy poniżej listę zielonych warzyw, które są dla naszego organizmu prawdziwymi lekarzami. Działają skutecznie na miejsca, które wymagają ich wsparcia. Nie rezygnuj dobrowolnie z tej okazji. Korzystaj, ile tylko możesz dla swojego zdrowia.

  1. Szczypiorek

Jakie ma działanie? Szczypiorek pobudza apetyt, lekko przeczyszcza i poprawia trawienie.  Zawiera bardzo wiele witamin i minerałów:  witaminę  B1, B2, C, potas, wapń, sód, magnez, fosfor, chrom, kwas foliowy, karoten. Jeśli chcesz się zdrowo odżywiać, twoja dieta powinna zawierać duże ilości szczypiorku.

  1. Natka pietruszki

Natka pietruszki jest nam znana, można rzec, od zawsze. Zawiera bardzo duże ilości wapnia, potasu, żelaza, magnezu, witaminy C, A, PP i kwas foliowy. W mniejszych ilościach zawiera również witaminy E, B, D i K. Ponadto ułatwia przyswajanie żelaza i innych składników odżywczych z pożywienia. Jak działa? Odtruwa organizm, chroni przed anemią i krzywicą, poprawia wzrok. Natka pietruszki działa moczopędnie i  usuwa z organizmu nadmiar wody.  

  1. Koperek

Koperek zawiera olejki eteryczne, które są wiatropędne i silnie pobudzają  trawienie. Poprawia wydzielanie soków żołądkowych, a w jelitach hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów. Ponadto koperek zawiera cenny beta-karoten i witaminę C.

  1. Rzeżucha

Zielone warzywa to także rzeżucha. Posiada mnóstwo jodu, chromu, siarki, żelaza, wapnia, witaminy A, C, B3, PP i E. Zaleca się zjadanie rzeżuchy na surowo, najlepiej dwie łyżeczki dziennie z różnymi pokarmami. Zbyt duża ilość rzeżuchy może spowodować zapalenie pęcherza moczowego.

  1. Szpinak

Szpinak to zielone warzywo niezbyt lubiane przez dzieci. Powinny go jednak zjadać, gdyż zawiera prawie wszystkie witaminy i dużo minerałów: A, C, E, K, B, a także jod, żelazo, kwas foliowy, mangan. Dzięki temu zapobiega krzywicy, anemii i ułatwia pracę serca. Najlepiej jest jadać go na surowo, gdyż gotowany powoduje utratę żelaza i kwasu foliowego. Wadą szpinaku jest hamowanie wchłaniania wapnia. Nie powinny szpinaku jadać chorzy na nerki i żołądek, a także z reumatyzmem i artretyzmem.   

Podziel się tą wiedzą ze znajomymi – udostępnij im proszę ten post na Facebooku! 

Comments

comments

Add Comment