Bolesne skurcze

Bolesne skurcze kojarzą się głównie z niedoborem magnezu, ale nie zawsze jest to najważniejsza przyczyna. Skurcze występują głównie w nocy i budzą ze snu. Niektórzy ciepią na nie latami, próbują ratować się zmianą pozycji i prostowaniem nóg. To jednak nie usuwa przyczyny bolesnych skurczów, pojawiających się najczęściej w łydce  pod kolanem, ale także poza nim.

Bolesne skurcze – przyczyny

Nieprzyjemne skutki skurczu w łydce możemy odczuwać nawet przez następną dobę od wystąpienia. Przyczyny skurczów są różnorodne, ale najczęstsze to:

Pomoc witaminy E w zwalczaniu bolesnych skurczów

Ratunkiem na bolesne skurcze, oprócz magnezu, jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy E. Jej dzienna dawka wynosi nie więcej niż 1000 mg. Usunięcie niedoborów witaminy E najczęściej skutkuje pozbyciem się bolesnych skurczów już po tygodniu. Dodać warto, że witamina ta, a szczególnie jej jeden składnik – tokoferol – pomaga również na inne rodzaje skurczów mięśniowych, np. mięśnia sercowego.

Bolesne skurcze – źródła witaminy E

Bolesne skurcze zanikną, jeśli w swoim codziennym pożywieniu uwzględnimy zasobne źródła witaminy E.  Występuje ona w bardzo wielu produktach, a jednym z najobfitszych jest szpinak. Poza tym jest jej dużo w nieoczyszczonych ziarnach zbóż, w oliwie z oliwek i innych olejach roślinnych. Zawiera ją także biała część skórki cytrusów, orzechy włoskie, migdały, pestki dyni oraz warzywa takie jak: kapusta, brokuły i sałata. Witamina E rozpuszcza się w tłuszczach i trzeba o tym pamiętać komponując potrawę.  

Ważne jest, aby pokarmów bogatych w witaminę E nie łączyć z produktami obfitującymi w żelazo. Należy unikać łączenia ich z wątróbką, jajkami, rybami, pomidorami i natką pietruszki. Żelazo niszczy aktywność witaminy E w organizmie i uniemożliwia pozbycie się bolesnych skurczów.   

Koktajl z witaminą E na bolesne skurcze

Codzienna dawka tego koktajlu pomoże szybko pozbyć się bolesnych skurczów. Poza tym jest sycący i doskonale wspiera bezpieczne odchudzanie.   

Składniki

  • garść szpinaku
  • 1 pomarańcza
  • 1 banan
  • 2 łyżeczki płatków migdałów
  • 2 łyżeczki mielonych orzechów włoskich
  • 1 szklanka przegotowanej letniej wody

Wykonanie

Do pojemnika blendera włóż wszystkie składniki, dolej wody i miksuj całość około 1 minuty. Jeśli chcesz, by koktajl był słodszy, dodaj łyżeczkę dobrego miodu.

Przydatny był post? Podziel się!   

Comments

comments

Add Comment