Przeciwgrzybicze działanie goździków

Przeciwgrzybicze działanie goździków znane jest od zarania dziejów i współcześnie także wysoko cenione. Fakt, że takie leczenie nie przynosi szkodliwych skutków ubocznych i nie obciąża dodatkowo organizmu jest nie do przecenienia.

Goździki i ich przeciwgrzybicze działanie zostały opisane przez Chińczyków już w IV wieku p.n.e. Goździkowiec to drzewo zawsze zielone, rosnące na obszarze m.in. Filipin, Zanzibaru, Sri Lanki, czyli w strefie podzwrotnikowej. Leczniczym surowcem są wysuszone pąki kwiatów, które popularnie nazywamy goździkami.

Goździki mają bardzo dużą zawartość olejków eterycznych, bo aż 19 – 25%. Ich przeważającym składnikiem jest eugenol, który decyduje o mocnym i charakterystycznym zapachu goździków. Poza tym olejki zwierają kwas oleanolowy, alkohol, garbniki i związki śluzowe.

Olejek z goździków jest skutecznym środkiem przeciwbiegunkowym, wpływa na przyspieszenie trawienia i odkaża przewód pokarmowy. Wykorzystuje się go także w leczeniu reumatyzmu i nerwobólach. Jest bardzo pomocnym środkiem zapobiegającym nudnościom, wymiotom i przeziębieniom. Olejek goździkowy pomaga w utrzymaniu w zdrowym stanie jamy ustnej, gdyż wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwbólowe. Wykorzystywany jest do usuwania zakażenia w kanałach korzeniowych zębów i próchnicy. Jest silnym panaceum na choroby przyzębia. Olejek z goździków posiada właściwości przeciwutleniające, co czyni z niego środek przeciwstarzeniowy. Niezwykle doceniany jest także jako lek przeciwnowotworowy.

Przeciwgrzybicze działanie goździków – jak pomaga?

Goździki wykazują silne właściwości przeciwgrzybicze, gdyż hamują rozwój ich szczepów. Szczególnie skutecznie  działają przeciwko grzybom z rodzaju Candida. Doskonale sprawdzają się w kłopotach w obrębie jamy ustnej, których powodem jest kandydoza. Rozgryzienie, a następnie żucie goździków pomaga zmniejszyć ból zęba, który trudno poddaje się działaniom leków przeciwbólowych.

Przeciwgrzybicze i antyseptyczne właściwości goździków mają zastosowanie w preparatach wykorzystywanych do inhalacji. Goździki leczą również ogólnoustrojowe zagrzybienie organizmu, w tym miejsca intymne.

Przeciwgrzybiczy preparat z goździków i macierzanki – jak przygotować?  

Składniki

  • 1 łyżka goździków
  • 10 łyżeczek suszu macierzanki

Wykonanie

Obydwa składniki zmiel w młynku do kawy. Przesyp do szklanego pojemnika i szczelnie zamknij. Przechowuj w suchym i ciemnym miejscu.
Dwie łyżeczki tego surowca rozmieszaj codziennie rano w szklance przegotowanej, ciepłej wody i wypij małymi łykami 1 godz. przed śniadaniem. Stosuj przeciwgrzybicze leczenie przez dwa tygodnie, zrób 1 tydzień przerwy i powtórz terapię. Przeprowadź taką kurację 4 razy w roku.

Przydatny był post? Podziel się!   

Comments

comments

Add Comment